Wiadomości

Małpia ospa na Warmii i Mazurach

Potwierdzone zostało zakażenie ospą małpią u dwóch pacjentów z Warmii i Mazur. Trzy kolejne osoby czekają pod obserwacją na wyniki. Pacjenci to głównie młodzi mężczyźni z Olsztyna oraz powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Osoby z kontaktu z chorymi zostały poddane trzytygodniowej kwarantannie. W Polsce jest potwierdzonych około 200 przypadków zakażenia.

Ospa małpia to choroba odzwierzęca. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażeń dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami przez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy, szczury), albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę.

Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki.

Najczęstsze objawy ospy małpiej:

– wysoka gorączka 39-40 stopni,

– powiększenie węzłów chłonnych,

– złe samopoczucie, osłabienie

– bóle głowy, pleców,

– zmiany skórne, wysypka.

Nie ma osobnej szczepionki przeciw ospie małpiej. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, ze względu na bliskie pokrewieństwo wirusów krowianki, ospy prawdziwej i ospy małpiej szczepionka przeciw ospie prawdziwej (opracowana na bazie wirusa krowianki) zapewnia krzyżową ochronę przed ospą małpią i ospą prawdziwą.

W uniknięciu zachorowania konieczna jest stosowanie zasad profilaktyki:

– unikania kontaktów bezpośrednich lub skóra do skóry z osobami z objawami choroby,

– unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych, bez zabezpieczeń,

– używanie własnych przedmiotów higienicznych, w tym pościeli i ręczników,

– dbanie o higienę rąk.

 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, przebieg choroby może być różny – od łagodnego do ciężkiego.

Źródło: WSSE w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*