Na sygnale

Lód spadający z naczepy uszkodził osobówkę

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze W545 w Napiwodzie. 49-letni mieszkaniec gminy Nidzica został hospitalizowany po tym jak z naczepy pojazdu ciężarowego marki Scania spadła bryła lodu i uderzyła w szybę czołową osobowej skody, którą kierował. Obaj kierujący byli trzeźwi.

W środę (03.02.2021r.) około godz. 12:30 dyżurny otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na drodze wojewódzkiej W545 w miejscowości Napiwoda. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 57-letni kierowca ciężarowej scani wraz z naczepą nie zadbał o prawidłowe odśnieżenie i oczyszczenie zespołu pojazdów, w wyniku czego na łuku drogi z naczepy spadła bryła lodu na szybę czołową jadącego z naprzeciwka samochodu osobowego marki Skoda. W następstwie zdarzenia 49-letni kierowca osobówki wskutek doznanych obrażeń został przetransportowany do szpitala w Działdowie. Pasażer ze Skody nie doznał obrażeń ciała. Kierujący to mieszkańcy gminy Nidzica, obaj byli trzeźwi. Na czas prowadzenia czynności na miejscu zdarzenia, ruch odbywał się wahadłowo.

Policjanci przypominają o przygotowaniu samochodu do drogi

Zimą oprócz sprawdzenia poziomu płynów eksploatacyjnych pamiętajmy o odśnieżeniu i oczyszczeniu pojazdu z lodu i innych zabrudzeń. Zalegający śnieg i zaszronione szyby znacznie ograniczają widoczność, co negatywnie wpływa na komfort, bezpieczeństwo jazdy i może generować niebezpieczne sytuacje na drodze. Odśnieżając auto nie ograniczajmy się wyłącznie do szyb, ponieważ również ważne są lusterka, reflektory czy dach, gdzie zalegająca gruba warstwa śniegu lub lód mogą utrudnić jazdę kierującemu i być przyczyną kolizji, a nawet wypadku drogowego.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art.66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Źródło: KWP Olsztyn (ap/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*