Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn policzyli, ile mają zwierząt w lesie

- Kategoria: Ciekawostki
0

Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn metodą tzw. pędzeń próbnych policzyli, ile zwierząt mają w lesie. Inwentaryzacja zwierzyny objęła także inne nadleśnictwa położone w Lasach Napiwodzko-Ramuckich.Inwentaryzacja zwierzyny metodą pędzeń próbnych to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Wymaga zaangażowania kilkudziesięciu osób. Część z nich ma za zadanie przespacerować się przez las, a tym samym zmusić zwierzynę do przemieszczenia się w kierunku pozostałych uczestników inwentaryzacji.

Miejsca przez które musi przejść zwierzyna są obstawione przez ustawionych co, kilkadziesiąt metrów obserwatorów. Każdy z nich wyposażony jest w długopis i specjalną kartę, w której zapisuje, ile zwierząt i jakich gatunków widział.

Inwentaryzacja metodą pędzeń próbnych zakłada, że wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej 10 procentom całego nadleśnictwa, by mieć szacunkowy obraz tego, ile zwierząt żyje na danym terenie. Wyniki inwentaryzacji zwierzyny we wszystkich nadleśnictwach Lasów Napiwodzko-Ramuckich trafią następnie do naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie zostaną zbiorczo opracowane.

Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się