Kultura

Kultura Na Widoku w Olsztynie. Do pobrania ponad 600 zdigitalizowanych tytułów filmów, książek, gier i utworów muzycznych

Już 3 września do Olsztyna zawita Kultura Na Widoku, ogólnopolski projekt Fundacji Legalna Kultura. Multimedialne regały staną przy Placu Jana Pawła II przed Nowym Ratuszem. Mieszkańcy Olsztyna będą mogli korzystać z wirtualnych półek Kultury Na Widoku z dostępem do ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych do 24 września.Olsztyn to kolejne po Łodzi, Opolu, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Ełku, Kazimierzu Dolnym, Wrocławiu i Poznaniu miasto, w którym stanęła instalacja Kultury Na Widoku.

Instalacja w postaci regałów, na których znajduje się ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych do pobrania! To Kultura Na Widoku. Ogólnopolski projekt Legalnej Kultury, którego celem jest promocja korzystania z legalnych źródeł kultury. Inicjatywa w dniach 3-24 września zawita do Olsztyna, gdzie będzie dostępna dla wszystkich. Multimedialne regały staną przy Placu Jana Pawła II przed Nowym Ratuszem.

Każdy znajdzie coś dla siebie!

Na regałach znajdują się cyfrowe wersje filmów, utworów muzycznych, książek i gier dla wszystkich pokoleń. Połowa utworów i treści, umieszczonych na instalacji jest dostępna za darmo, a pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach.

Na instalacji Kultury Na Widoku można znaleźć szeroki wybór: filmów począwszy od najnowszych hitów po klasykę filmową, książek – od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej po najnowsze bestsellery, czy bijących rekordy popularności hitów muzycznych, także polskich muzyków.

Kultura Na Widoku, to także świetna okazja do odrobienia lekcji z historii współczesnej, poprzez dostęp do archiwaliów drugiego obiegu z lat 1976 – 1989.  Na wirtualnych półkach bowiem, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów „Solidarności” spotyka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości. Na regale poświęconym Wolności – znajdują się ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty, znaczki i książki z zasobów Ośrodka Karta m.in. z kolekcja „Solidarność – narodziny ruchu” wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Jak korzystać z Kultury Na Widoku?

Do pobrania jest ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Z Kultury Na Widoku można również skorzystać bez wychodzenia z domu! Wszystkie treści i utwory, które umieszczono na regałach można znaleźć również na stronie www.kulturanawidoku.pl.

Aby  ściągnąć je z instalacji wystarczy tylko połączyć się z udostępnioną za darmo przy regałach siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą linków URL gotowych do wpisania w przeglądarkę lub kodów QR. Obie wersje dostępu prowadzą do karty produktu zawierającej szczegółowe informacje o utworze, a stamtąd już bezpośrednia droga do źródła utworu lub dokumentu i pobrania go.

Bo Wolność znaczy coś więcej

Kultura Na Widoku poszerza wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając wszystkim, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność.

Czerwiec 1989 roku okazał się dla Polski datą przełomową nie tylko w kontekście polityki, ale i kultury. Dopiero po upadku systemu komunistycznego polska kultura mogła wyjść z podziemia. Funkcjonując do tej pory w drugim obiegu wydawniczym stała się w końcu dostępna i powszechna.
Wolność zyskali twórcy i odbiorcy kultury. Obecnie artyści mogą swobodnie wydawać swoje dzieła
i otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie. Odbiorcy zaś, mają Kulturę Na Widoku. Dzięki niej mogą bez represji czytać, słuchać i oglądać.

Jest to powszechnie niedostrzegany wymiar wolności wywalczonej w 1989 roku. Nasz projekt ma zwrócić uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność daje nie tylko możliwość do swobodnego wyrażania swoich politycznych poglądów, ale i prawo dostępu do kultury i sztuki, którego wartość wszyscy powinniśmy docenićmówi Kinga Jakubowska prezes Fundacji Legalna Kultura.

Legalna Kultura działa po to, by uświadomić wszystkim, że sposób, w jaki korzystamy z kultury ma na nią ogromny wpływ. Wskazuje, jak ważne jest przyzwolenie społeczne dotyczące statusu dostępu do kultury z legalnych źródeł. Bez akceptacji społecznej nie będzie możliwości, aby owe źródła powstawały. Nie tylko twórcy i producenci odpowiadają za ich dostępność. Legalne źródła będą dostępne w sieci wyłącznie wtedy, kiedy będzie miał kto z nich korzystać. Tylko za przyzwoleniem społecznym rynek kultury może rozwijać się i istnieć. Im więcej będzie legalnych źródeł dostępu, tym taniej będzie można z nich korzystać – to naturalna konsekwencja zdrowych zasad.

Badania Fundacji Legalna Kultura pokazują, że coraz więcej Polaków poczuwa się do tej współodpowiedzialności za kulturę i coraz więcej Polaków chce świadomie korzystać z legalnych źródeł. Według ostatnich badań, ściąganie plików z nielegalnych źródeł za kradzież uznaje już ponad 1/3 badanych (w grupach 15-18, 19-24, 25-34 lat). W starszych kategoriach wiekowych (35-49 i 50+) uważa tak prawie 50% respondentów .

Więcej o projekcie można przeczytać na: www.kulturanawidoku.pl

Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi projektu są Ministerstwo Kultury  i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Dostęp do sieci Wi-Fi zapewnia Orange Polska.

Fundacja Legalna Kultura realizuje kampanię społeczną promującą korzystanie z legalnych źródeł kultury. Mającą na celu budowanie świadomości odbiorców kultury w dobie cyfrowej rzeczywistości, edukacje w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej. Legalna Kultura zajmuje się tworzeniem i udostępnianiem Bazy Legalnych Źródeł kultury.

Projekt Kultura Na Widoku otrzymał wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności”

[hana-flv-player video=”http://legalnakultura.pl/files/do_pobrania/spoty%20telewizyjne/LK_Korzystajac_6.mp4″ width=”600″ description=”” player=”5″ autoload=”true” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” /]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*