Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2018 roku na Warmii i Mazurach

W 2018 roku w naszym regionie naniesiono blisko 15 000 informacji na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czego najczęściej dotyczyły zgłoszenia mieszkańców Warmii i Mazur?

Od 14 września 2016 roku teren Warmii i Mazur swoim zasięgiem obejmuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń na temat zagrożeń zaobserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu. Wśród 25 kategorii znajdują się zagrożenia dotyczące m. in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego – jak np.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy dzikie wysypiska śmieci. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

W 2018 roku internauci nanieśli 14538 informacji na temat zagrożeń, które zauważyli w najbliższym otoczeniu. Ponad 53% tych zgłoszeń zostało potwierdzonych przez policjantów, którzy podjęli kroki zmierzające do eliminacji występujących zagrożeń. 8456 zgłoszeń dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a 6082 informacje dotyczyły bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego.

Najczęściej…

W 2018 roku spośród 25 kategorii najczęściej wybieranymi były:

– spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (3019 zgłoszeń)

– przekraczanie dozwolonej prędkości ( 2872 zgłoszenia)

– nieprawidłowe parkowanie ( 2665 zgłoszeń)

Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu nie są obojętni na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu i chcą realnie wpływać na sytuację. Oprócz tych najczęściej zgłaszanych zagrożeń, policjanci dostają informacje na temat niszczenia zieleni, dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, czy wałęsających się psów. Często pojawiają się także zgłoszenia dotyczące grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją, żebractwa czy bezdomności. Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego – dla siebie i innych. Dzięki interaktywnej mapie mieszkańcy mogą wskazywać policjantom miejsca, gdzie potrzebna jest ich systematyczna „wizyta”.

Dostęp do Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się pod linkiem:

http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*