Wiadomości

Kolejny protest rolników – przez dwie doby utrudnienia w ruchu na olsztyńskich ulicach

W najbliższy wtorek, 20 lutego, zapowiadany jest kolejny protest rolników. W związku z tym wydarzeniem można spodziewać się utrudnień na drogach Olsztyna.

Protest rolników rozpocznie się we wtorek, 20 lutego o godzinie 10:00 i ma potrwać 48 godzin. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów do Olsztyna ma przyjechać 1000 osób, a ulice blokować będzie 500 ciągników. Kolumna pojazdów rolniczych może liczyć nawet kilka kilometrów. Na czas przejazdu jej przejazdu wstrzymany zostanie ruch tramwajowy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez organizatorów, kolumna pojazdów będzie się formowała na prawym skrajnym pasie al. Warszawskiej (w kierunku centrum miasta) do skrzyżowania z ul. Tuwima. Następnie pod eskortą policji przejedzie do centrum miasta kolejno ulicami: Obrońców Tobruku – Sikorskiego – Mazowieckiego – Piłsudskiego. Następnie pojazdy zatrzymają się i będą zaparkowane na ulicy do dnia 22 lutego do godz. 10:00 zajmując również część ul. Kopernika – mówił podinsp. Piotr Godlewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie.

Po dojeździe na miejsce protestujący będą stali w ścisłym centrum Olsztyna. Od skrzyżowania ulic Piłsudskiego/ Pieniężnego/ 1 Maja przez Piłsudskiego do Kopernika i w ulicy Kopernika oraz na Placu Dunikowskiego. Pozostaną tam przez dwie doby – do 22 lutego, do godziny 10:00.

– Wynegocjowaliśmy z rolnikami, że nie będą co dwie godziny objeżdżać całego miasta, żeby nie paraliżować ruch w Olsztynie. Organizatorzy zgodzili się postawić ciągniki tylko na wyznaczonych ulicach. Jednak to bardzo mały obszar a bardzo dużo osób i dlatego musimy być przygotowani na różne sytuacje – mówił Robert Zalewski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna.

Zaplanowane zmiany w komunikacji miejskiej:

20 lutego (wtorek)

– od ok. godz. 10:00 ma rozpocząć się formowanie kolumny protestujących na skrajnym prawym pasie al. Warszawskiej w kierunku centrum miasta. Możliwe czasowe zawieszenie przystanków autobusowych;
– od ok. godz. 11:30 ma ruszyć kolumna ulicami: Warszawska – Obrońców Tobruku – Sikorskiego – Mazowieckiego – Piłsudskiego. W czasie przejazdu autobusy będą kierowane na trasy zmienione. Kursowanie tramwajów na czas przejazdu kolumny przez torowisko będzie wstrzymywane (możliwe wstrzymanie ruchu nawet na kilkadziesiąt minut). Nie będzie uruchamiana komunikacja zastępcza z uwagi m.in. na zablokowanie tras przejazdu autobusów zastępczych;
– od ok. godz. 12:00 rozpocznie się formowanie protestu w obrębie al. Piłsudskiego w pobliżu Pl. Dunikowskiego.

Całkowicie wyłączone z użytkowania zostaną przystanki w rejonie Śródmieścia, w szczególności przystanek „Centrum” w obu kierunkach. Autobusy kierowane będą na alternatywne, najbliższe dostępne ciągi komunikacyjne i zatrzymywać się będą na wszystkich dostępnych przystankach. Przejazd ul. Pieniężnego, 11 Listopada, pl. Jedności Słowiańskiej i 1 Maja ma pozostać dostępny.

Tramwaje wszystkich linii (również 1 i 5) będą w miarę możliwości kierowane do krańca „Dworzec Główny” (zawieszenie krańca tramwajowego „Wysoka Brama”). W przypadku długotrwałego braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Kościuszki-Piłsudskiego, uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza – wyłącznie na liniach Z-2 i Z-4 (za tramwaje linii 2 i 4), prowadzona alternatywnymi, najbliższymi dostępnymi ciągami komunikacyjnymi, a linie 1, 3, 5 zostaną zawieszone.

Aktualne informacje dotyczące zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne będę na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej, w pojazdach oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta oraz ZDZiT w Olsztynie.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*