Na sygnale

Kolejni seniorzy oszukani metodą „na policjanta”

Oszuści w swoim działaniu często na swoje ofiary wybierają osoby, którym najtrudniej jest się przed nimi samodzielnie obronić. Żerują także na nadmiernej ufności i dobrym sercu seniorów. Niestety pomimo wielu ostrzeżeń policjantów kolejne, dwie osoby straciły swoje oszczędności. Łączna suma strat to 60 tysięcy złotych.

We wtorek (28.11.2023) olsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie metodą „na policjanta”. Niestety w obu przypadkach seniorzy uwierzyli przestępcom i przekazali swoje oszczędności. Do 92-latki na telefon stacjonarny zadzwonił pewien mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP. Twierdził on, że zarówno pokrzywdzona, jak i jej oszczędności są na celowniku przestępców. Przekonał kobietę, że pieniądze, które przechowuje w domu, mogą być podrobione i należy je przekazać policjantom do dalszych badań. Oszczędności miały wrócić do seniorki po kilku godzinach. Pokrzywdzona będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji, przekazała oszustom 42 tysiące złotych.

Kobieta po kilku godzinach zorientowała się, że padła ofiarą przestępców i zgłosiła się do olsztyńskiej jednostki Policji. W podobny sposób swoje oszczędności stracił 86-latek, który przekazał oszustom 18 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób policjanci apelują o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność.

Nie informujemy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KWP Olsztyn (aj/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*