Na sygnale

Kolejni mieszkańcy Olsztyna padli ofiarą oszustwa i stracili swoje oszczędności

W środę (30.06.2021r.) olsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie metodą „na policjanta”. Niestety w obu przypadkach seniorzy uwierzyli przestępcom i przekazali swoje oszczędności.

Sposób działania oszustów był bardzo podobny. Do 80-latki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik poczty z informacją, że seniorka ma nieodebrane listy i poprosił o potwierdzenie adresu zamieszkania, aby listonosz mógł dostarczyć przesyłki. Po chwili do kobiety zadzwonił kolejny mężczyzna, który przedstawił się jako oficer CBŚP i poinformował seniorkę, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy oszustów.

Wiarygodność przedstawionej legendy pokrzywdzonej kobiecie miał potwierdzić jeszcze inny mężczyzna podający się za prokuratora. Następnie fałszywy policjant wypytał 80-latkę o posiadane oszczędności oraz poprosił o wybranie z konta gotówki. Mężczyzna twierdził, że jej pieniądze mogą zostać skradzione i należy je przekazać funkcjonariuszom, gdzie będą bezpieczne. Seniorka zawierzyła oszustom i najpierw z placówki bankowej wypłaciła ponad 40 tysięcy złotych, a następnie wróciła do swojego mieszkania i przez okno wyrzuciła spakowane w torbę pieniądze. Kobieta, gdy zorientowała się, że padła ofiarą przestępców, zgłosiła się do olsztyńskiej jednostki policji. Tego samego dnia 65-latek w podobny sposób stracił 30 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*