Na sygnale

Kolejne oszustwo na Blika. Mieszkaniec Olsztyna stracił blisko 8 tys. złotych

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod przedstawicieli systemu płatności mobilnych. Przestępcy wysyłają smsy do swoich ofiar z informacją, że czeka na nich odbiór pieniędzy. Jedyne co należy zrobić, to wejść w wysłany link. Ofiara wchodząc na fałszywą stronę internetową daje możliwość przejęcia swoich danych wrażliwych przez oszustów, a co może wiązać się z utratą oszczędności.

W poniedziałek (14.02.2022r.) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Z relacji 47-latka wynikało, że otrzymał on sms-a z informacją o przelaniu na jego konto za pomocą BLIK-a 500 złotych. Mężczyzna w celu odbioru środków miał kliknąć w wysłany link i na podrobionej stronie internetowej podał login i hasło do bankowości internetowej. W tej sposób oszuści podszywający się za przedstawicieli płatności mobilnych zyskali dostęp do oszczędności pokrzywdzonego. Po chwili 47-latek zorientował się, że z jego konta zniknęło blisko 8 tysięcy złotych.

Policjanci przypominają, aby po otrzymaniu podejrzanej wiadomości zachować czujność. Nie należy klikać w nieznane linki pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Oszuści do przestępczego procederu wykorzystują m.in. szaty graficzne łudząco przypominające realną witrynę banku czy systemu płatności mobilnej. Zanim klikniemy w nieznany link to poświęćmy kilka sekund na zweryfikowanie źródła wiadomości.

Źródło: KWP Olsztyn (aj/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*