Wiadomości

KOD i Olsztyński Marsz Równości otworzyli zbiórkę rzeczy dla osób na granicy polsko-białoruskiej

Komitet Obrony Demokracji i Olsztyński Marsz Równości otworzyli zbiórkę rzeczy dla osób na granicy polsko-białoruskiej. Chcą pomóc tym, którzy tułają się po lasach i umierają w związku z przyjętą w rządzie polityką wobec uchodźców. Ich zdaniem wprowadzony stan wyjątkowy jest nieludzki. 

– Chcemy pomóc na tyle, na ile możemy ludziom, którzy znaleźli się w potrzebie, a których godność i prawo do życia zostało zakwestionowane na polskiej granicy – mówi Marta Kamińska z Komitetu Obrony Demokracji, jedna z organizatorek wydarzenia. – Cały czas mamy nadzieję, że rząd zmieni swoją skandaliczną politykę, która doprowadza do tego, że w lasach, za drutem kolczastym umierają ludzie. Dopóki to się jednak nie stanie, mamy nadzieję pomóc im przetrwać w tych ciężkich warunkach, w jakich się znaleźli nie ze swojej zresztą winy. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w naszą zbiórkę.

 – Bezpieczna granica nie polega na tym, że umierają na niej ludzie. To, co teraz obserwujemy, to kryzys humanitarny. Wobec większości uchodźców nie są nawet rozpoczynane procedury o udzielenie ochrony międzynarodowej. Dorośli, młodzież i dzieci wypychani są z kraju przez straż graniczną. Wciąż śpią w lasach. Wciąć będą umierać. Szukają lepszego życia i godzą się na traktowanie ich jak podludzi – powiedziała nam Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. – Nie wszyscy uwierzą w antyuchodźczą narrację różnych stron politycznych bądź organizacji. Nie każdy zniży się do podłego poziomu wykorzystywania tego kryzysu, żeby strachem nabić sobie słupki wyborcze. Bądźmy solidarni, bo tylko tak możemy skutecznie zwrócić uwagę na krzywdę osób, których głos jest niesłyszalny.

 

Co jest zbierane?

Akcja trwa od 14 do 24 października. Od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18 oraz w sobotę i niedzielę między 14 a 17 do biura KOD na ul. Kołłątaja 5 lok. 317 w Olsztynie można przynosić:

– powerbanki o dużej pojemności i odporności, – ciepłe zapakowane śpiwory, koce termiczne i karimaty,

– ogrzewacze chemiczne,

– termosy 1-1,5 litra,

– bardzo ciepłe kurtki, najlepiej nieprzemakalne,

– NOWA bielizna TERMICZNA,

– niskie, ocieplane gumiaki – nowe/nieprzemakalne,

– batony energetyczne/wysokobiałkowe i nutridrinki (125ml- małe butelki),

– skarpety wełniane lub termoaktywne,

– czapki,

– rękawiczki,

– szaliki,

– płaszcze przeciwdeszczowe składające się w małą kostkę.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/358905185981635

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*