Wiadomości

KAS ujawnił fikcyjne faktury VAT i zablokował rachunki bankowe

Wykorzystanie danych z rachunków bankowych za pomocą systemu STIR w powiązaniu z danymi z plików JPK pozwoliło na ujawnienie podmiotów, które wystawiły i posłużyły się blisko 90 fikcyjnymi fakturami VAT na wartość ponad 123 mln zł. 22 funkcjonariuszy i pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie przeprowadziło działania w 9 miejscach, zabezpieczając dokumentację finansowo-księgową podejrzanych podmiotów. Szef KAS zablokował rachunki bankowe podmiotu korzystającego z fikcyjnych faktur zabezpieczając środki finansowe o równowartości ponad 2,5 mln zł.

Działania analityczne prowadzone przez Komórkę Szefa KAS do spraw STIR w Ministerstwie Finansów oraz pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie doprowadziły do ujawnienia podmiotów, które wystawiały i korzystały z fikcyjnych faktur VAT mających dokumentować obrót elektroniką (w szczególności żarówkami led).

Funkcjonariusze i pracownicy Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego przeprowadzili czynności w miejscach wskazanych jako siedziby tych podmiotów i w innych miejscach z nimi związanych, zabezpieczając dokumentację księgową i nośniki informatyczne.

Czynności te wykazały, że w podmiotach, które wystawiały fikcyjne faktury nie stwierdzono żadnych oznak prowadzenia działalności, natomiast w podmiocie korzystającym z fikcyjnych faktur VAT deklarowane rozmiary prowadzonej działalności nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Podmioty te zarządzane były przez obcokrajowców. Oszustwo oparte było na wykorzystywaniu fikcyjnych faktur i wynikającego z nich podatku naliczonego przez kolejne podmioty w łańcuchu do zniwelowania obciążeń podatkowych i zalegalizowania towarów wprowadzonych do obrotu. Stworzony mechanizm miał na celu upozorowanie realnych działań i utrudnienie wykrycia oszustwa podatkowego.

Straty Skarbu Państwa szacuje się na kwotę ponad 28 mln zł. Mając na uwadze możliwość wykorzystywania działalności banków dla celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, Szef KAS dokonał blokady rachunków bankowych zaangażowanej w oszustwo Spółki, na których zabezpieczono środki finansowe w EUR i PLN o równowartości w kwocie ponad 2,5 mln zł. W sprawie prowadzona jest kontrola celno-skarbowa i postępowanie przygotowawcze.

Źródło: mat. pasowy IAS  w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*