Zapowiedzi wydarzeń

Kalendarz imprez kulinarnych w regionie

Od wspólnego gotowania marszałka Marcina Kuchcińskiego, Karola Okrasy i zaproszonych gości na scenie staromiejskiej w Olsztynie rozpoczęliśmy 15 czerwca cykl wydarzeń z Kalendarza Imprez Kulinarnych 2024. Wydarzenia w różnych miejscach regionu będą się odbywać do końca września.

Kolejna uczta dla smakoszy już w sobotę 6 lipca w Mikołajkach.

Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie“ to ważny punkt programu obchodów Dni Mikołajek, które potrwają od 5 do 7 lipca.

– Festiwal rybny ma już swoją długą tradycję, dla wielu mieszkańców i turystów stanowi ważny przystanek na wakacyjnej mapie – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Świeże ryby i oparte na nich produkty regionalne są zawsze magnesem przyciągającym gości, a władze regionu są od lat zainteresowane gospodarczym i rekreacyjnym wykorzystaniem zasobów naturalnych w sposób racjonalny. Cieszę się, że w popularyzację takiej aktywności co roku włączają się także gospodarze Mikołajek i sąsiednich miejscowości, bowiem Wielkie Jeziora Mazurskie to nie tylko nasza wizytówka, obszar  niezwykle atrakcyjny turystycznie. Chcemy, aby był on kojarzony z dobrym klimatem – dla żeglarstwa, wędkarstwa, sportu, każdej aktywności, a także dla inwestycji, rozwoju przedsiębiorczości, zrównoważonej gospodarki.

Kalendarz Imprez Kulinarnych 2024 jak co roku jest bogaty i niezwykle różnorodny. Po Olsztynie i Mikołajkach wydarzenia będą się odbywały w lipcu i sierpniu kolejno w Pasymiu, Świętajnie, Rozogach, Gołdapi, Żytkiejmach, Olsztynku, Olecku, Elblągu. Na wrzesień organizatorzy zaplanowali jeszcze festiwale w Olsztynie, Olszynach z finałem w Kraplewie.

 

Sięganie po lokalne przysmaki, nie tylko podczas wakacyjnych podróży, ale również na co dzień, jest modne i wspiera rozwój lokalnej gospodarki – dodaje marszałek Marcin Kuchciński. – Doceniając ten dorobek, samorząd województwa ustanowił sieć „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”. Planując wakacje i podróże po Warmii, Mazurach i Powiślu warto zajrzeć na stronę internetową i świadomie skorzystać z naszej oferty kulinarnej.

Sieć została powołana przez zarząd województwa 24 kwietnia 2023 roku i jest efektem decyzji o opracowaniu regionalnego systemu oznakowania identyfikującego obiekty oraz produkty spożywcze i potrawy wytwarzane w regionie. Jej celem jest m.in. promocja zdrowej, naturalnej, tradycyjnej i regionalnej żywności. Do sieci należą wybrane gospodarstwa, producenci, zakłady przetwórstwa żywności, restauracje. Producenci muszą spełniać kryteria dla produktów i potraw uznanych za żywność lokalnego pochodzenia,co ma być gwarancją jakości dla konsumentów.

LIPIEC
XVII Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie” Mikołajki 06.07
V Festiwal drożdży Pasym 13.07
Biesiada Myśliwska z EKOwspólnota „Dzik kontra Świnia” Świętajno 27.07
SIERPIEŃ
Kufel miodu czyli biesiada po kurpsiosku Rozogi 02-04.08
Regionalny Festiwal Pogranicza „Kartaczewo” Gołdap 04.08
Święto Sękacza Żytkiejmy 15.08
Regionalne Święto Ziół Olsztynek 15.08
Olecko mlekiem i miodem płynące Olecko 18.08
XVII Elbląskie Święto Chleba Elbląg 23-25.08
WRZESIEŃ
Ogólnopolskie Święto Sera – Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa Olsztyn 07-08.09
Festiwal Dyni w Gminie Szczytno Olszyny 21.09
XVI Mazurski Dzień Ziemniaka Kraplewo 29.09

 

Więcej w załącznikach i na stronie: www.dziedzictwokulinarne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*