Ciekawostki

Już za tydzień rusza Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur

Już za tydzień, 30 września, rusza Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur. Na razie zawiera blisko trzy tysiące eksponatów zdigitalizowanych w ramach projektu dofinansowanego przez program wieloletni Kultura+.

30 września ruszy strona internetowa na której będzie można zobaczyć między innymi: ponad dwieście obrazów Edwarda Dwurnika i Alfonsa Kułakowskiego, kilkadziesiąt rzeźb średniowiecznych, kolekcję polskich plakatów, prawie tysiąc egzemplarzy przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej”, arkusze zielnikowe z okresu międzywojennego, ponad sto eksponatów związanych z działaniami wojennymi z okresu I wojny światowej na Warmii i Mazurach, ponad osiemset numizmatów.

Pomysł Wirtualnego Muzeum Warmii i Mazur narodził się jesienią 2012 roku. Naszym celem jest zaprezentowanie jak największej liczby obiektów ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur i nie tylko, tematycznie związanych z dziejami naszego regionu. Ma to być także narzędzia do pracy nauczycieli na wszystkich etapach edukacji. Wytypowane do digitalizacji zbiory często stanowią materiał naukowy i dokumentacyjny z wielu dziedzin życia, historii, osiągnięć kulturalnych i naukowych.

Na stronie Wirtualnego Muzeum można obejrzeć zabytki z różnych dziedzin sztuki, przedmioty codziennego użytku, numizmaty, militaria, dokumenty, fotografie, numizmaty. Uruchomiliśmy także wirtualną czytelnię z wydawnictwami dostępnymi online. Zachęcamy do zakładania kont użytkowników. Ofertę tę kierujemy szczególnie do nauczycieli, wykładowców, naukowców. Korzyści to:

  • Możliwość przygotowania własnej galerii zdjęć wybranych spośród prezentowanych eksponatów. Wystarczy podczas zajęć wejść na swoje konto i można zaprezentować uczniom, studentom gotowy pokaz zdjęć.
  • Możliwość stworzenia własnej wirtualnej kolekcji eksponatów. Nie ma potrzeby zapisywania linków, ściągania danych, ponownego szukania interesujących nas zabytków. Są na naszym koncie i czekają na kliknięcie.
  • Możliwość przechowywania na wirtualnej półce interesujących nas wydawnictw. W każdej chwili możemy sięgnąć po nie bez potrzeby archiwizowania na dysku twardym, z każdego miejsca z dostępem do sieci internetowej.
  • Możliwość otrzymywania newslettera z wiadomościami o nowych zbiorach w Wirtualnym Muzeum.

Informacji na temat Wirtualnego Muzeum udziela dr Sebastian Mierzyński, tel. 89 527 95 96 w. 39

Źródło: mat.Organizatora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*