Na niebie pojawią się meteory z roju Perseidów

- Kategoria: Ciekawostki
0

W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie wystąpi maksimum aktywnego roju Perseidów, w którym będzie można obserwować prawie sto meteorów na godzinę.

Perseidy należą do najbardziej znanych meteorów, których coroczna aktywność przypada od połowy lipca do końca sierpnia. Podczas maksimum jakie będzie nadchodzącej nocy (z 12 na 13 sierpnia), przy dużym szczęściu w ciągu godziny możemy zaobserwować nawet 100 „spadających gwiazd”. Do obserwacji tego zjawiska nie potrzeba żadnych przyrządów optycznych.

Nazwa Perseidy pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Perseusza, na obszarze którego widoczny jest radiant, a więc miejsce z którego zdają się rozchodzić z nieba spadające gwiazdy. Dzieje się tak dlatego, że meteory które wpadają pionowo w atmosferę są natychmiast spalane i przez to niewidoczne. Na niebie obserwujemy tylko te meteory, które tylko lekko wnikają w Ziemską atmosferę. Tym samym możemy więc zaobserwować z którego miejsca na niebie rój meteorów przywędrował. W przypadku tego roju radiant znajduje się na tle gwiazdozbioru Perseusza stąd jego nazwa.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się