Ciekawostki

W piątek zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca

W piątek 20 marca 2015 roku będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Przed południem tarcza Księżyca przysłoni Słońce.

W piątek, 20 marca, czyli w pierwszy dzień astronomicznej wiosny między godz. 9.41 a 12.07 z terenu Polski będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza słoneczna zostanie zasłonięta przez Księżyc w nawet ponad 75 procentach – całkowite zaćmienie obserwować będzie można tylko z Wysp Owczych.

Na terenie Polski zjawisko najlepiej będzie widoczne w północno-zachodniej części kraju (im dalej na południowy-wschód, tym ten odsetek będzie mniejszy). Warto więc przyjrzeć się temu zjawisku, gdyż następna okazja obserwacji z terenu Polski przydarzy się dopiero w czerwcu 2021 roku, zaś zaćmienie całkowite dopiero w lipcu 2075 roku.

Parametry zjawiska dla Olsztyna:
Głębokość zaćmienia (tyle % tarczy słonecznej przesłoni Księżyc) – 69,76%
I kontakt (początek) – 09:48
Maksimum – 10:57
III kontakt (koniec) – 12:07

Do obserwacji najlepiej użyć starej kliszy RTG, zakopconego szkiełka lub szkiełka spawalniczego. Pod żadnym pozorem nie należy kierować w Słońce (nawet zaćmione) żadnych przyrządów optycznych.

Zjawisko pod okiem astronomów będzie można również obserwować przez teleskopy w olsztyńskim Planetarium. Specjalne przygotowane seanse odbędą się o godz. 9:00, 10:00 i 11:00. Więcej informacji na www.planetarium.olsztyn.pl

Relacja na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*