Na sygnale

Jeśli rozpoznajesz tego mężczyznę, daj znać policji

Policjanci z olsztyńskiej komendy pracują nad ustaleniem sprawcy rozbojów, do których doszło w kilku osiedlowych sklepach na terenie Olsztyna. Funkcjonariusze w każdej z tych spraw wykonali szereg czynności, aby ustalić i zatrzymać podejrzanego. Bezpośrednio po zdarzeniach policjanci na miejscu między innymi zabezpieczali ślady, monitoring, ustalali i przesłuchiwali świadków.

Kryminalni typując sprawców, sprawdzali związek każdego z nich z przestępstwami. Jak podkreślają policjanci, w 7 na 8 przypadków pracownicy sklepów najpierw kontaktowali się z właścicielami placówki, firmami ochroniarskimi, rodziną, a dopiero po upływie około kilkudziesięciu minut dzwonili po policję. Niejednokrotnie funkcjonariusze stracili w ten sposób bardzo cenny czas, kiedy patrol mógł zatrzymać podejrzanego. Zwłoka w powiadomieniu policji czasem skutkowała zatarciem ważnych śladów.

Jeśli ktokolwiek widząc zapisy monitoringu, czy posiadając jakąkolwiek informację w tej sprawie może przekazać istotne dla sprawy fakty, lub przyczynić się do wskazania osoby podejrzanej proszony jest o kontakt z policjantami. Komendant Miejski Policji w Olsztynie wyznaczył także nagrodę w wysokości 3000 złotych dla osoby, która przekaże informację mogące przyczynić się do zatrzymania sprawcy rozbojów.

Do 8 przestępstw doszło na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy w Olsztynie. W nocy zamaskowany szalikiem, bądź kominiarką sprawca wykorzystując moment tuż przed zamknięciem sklepu, grozi ekspedientce nożem, a następnie zabiera kilkaset złotych i ucieka.

W każdym przypadku żadna z osób pokrzywdzonych nie doznała żadnych obrażeń.

Za każdym razem na miejscu zdarzenia policjanci między innymi zabezpieczyli ślady, monitoring sklepowy i miejski, przeszukiwali teren używając psów tropiących, ustalali i przesłuchiwali świadków. Służby w okolicach sklepów pełnią dodatkowe patrole kryminalne, wywiadowcze. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie do rozwiązania tych spraw skierował dodatkowe patrole z Oddziału Prewencji Policji. Kryminalni wytypowali osoby, które mogły mieć związek z tymi zdarzeniami, prowadzili szeroko zakrojone działania operacyjne, między innymi zasadzki.

Policjanci w dalszym ciągu pracują nad zatrzymaniem podejrzanego, który wg relacji świadków ma około 190 cm wzrostu, jest szczupły, ma 25-30 lat.

Jak podkreślają policjanci, o skuteczności działań decyduje w dużej mierze zachowanie pokrzywdzonych bezpośrednio po ucieczce sprawcy. W 7 na 8 przypadków pracownicy sklepów najpierw kontaktowali się z właścicielami placówki, firmami ochroniarskimi, rodziną, a dopiero po upływie około kilkudziesięciu minut dzwonili po policję. Niejednokrotnie straciliśmy w ten sposób bardzo cenny czas, kiedy patrol mógł zatrzymać podejrzanego. Zwłoka w powiadomieniu nas czasem skutkowała zatarciem ważnych śladów – powiedział szef grupy dochodzeniowo-śledczej.

W ubiegłym roku policjanci w Olsztynie i powiecie odnotowali 161 rozbojów – sklepowych, ulicznych. Wykrywalność sprawców sięgała 75%, czyli 3 na 4 sprawców było zatrzymanych przez policjantów.

Jeśli jednak ktokolwiek widząc zapisy monitoringu, czy posiadając jakąkolwiek informację w tej sprawie może przekazać istotne dla sprawy fakty, lub przyczynić się do wskazania osoby podejrzanej proszony jest o kontakt z policjantami z Wydziału Zwalczającym Przestępczość Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod numerem telefonów 89-522-34-61, 89-522-3462, 89-522-34-60, lub numerami alarmowymi 997, 112.

Wszystkim rozmówcom policjanci gwarantują pełną anonimowość.

Komendant Miejski Policji w Olsztynie wyznaczył także nagrodę w wysokości 3000 złotych. Pieniądze otrzyma osoba, która przekaże informację mogące przyczynić się do zatrzymania sprawcy rozbojów.

Źródło: KWP Olsztyn

3 Comments

  1. Jaki patrol firmy ochroniarskiej dociera po kilkudzisięciu minutach?patrol interwencyjny powinien dotrzeć w ok 5-10min do klienta tak zawierane są zazwyczaj umowy z firmami ochroniarskim -więc czegoś tu nie rozumiem?

  2. Ciekawe z czego tu rozpoznać taką osobę? Ktoś kto wpadł na pomysł rozpoznawania na pewno nie grzeszy inteligencją… Proponuje poszukiwanie na mieście, koleś na pewno będzie chodził tak ubrany 🙂 Nic dziwnego, że policja straciła cenny czas, może dla tego bo po prostu nie da się do nich dodzwonić, ostatnio przez 20 minut słyszałem w słuchawce, że wszyscy operatorzy są zajęci (dzwoniąc na 997), paranoja…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*