Na sygnale

Jechali ul. Sielską ponad 100 km/h. Stracili prawa jazdy

Niestety wciąż przyczyną wielu wypadków i kolizji jest nadmierna prędkość połączona z nieuzasadnioną brawurą za kierownicą. Dlatego każdego dnia policjanci „drogówki” w trakcie prowadzonych działań, sięgają po środki mające dyscyplinować kierowców, którzy stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub bardzo się spieszą.

Kierowca, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Niestety nawet tak utrudniający kierowcom życie środek, bywa niewystarczający wobec niektórych kierowców, którzy wciąż jeżdżą zbyt szybko.

Tylko wczoraj (20.11.2016) na ul. Sielskiej w Olsztynie policjanci drogówki zatrzymali kolejne dwa prawa jazdy. Kierowcy jechali stanowczo za szybko. W obu przypadkach prędkość to ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Kilka dni wcześniej na tej samej ulicy nadmierna prędkość kierowcy została zarejestrowana przez policyjny wideorejestrator. Kierowca otrzymał mandat karny i także stracił prawo jazdy.

Jeśli mimo to, ukarany w ten sposób kierujący nadal będzie kierował pojazdami, to przy kolejnej policyjnej kontroli, okres bez prawa jazdy przedłużony zostanie mu o 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Nie tylko prędkość, ale także bezzasadna i niepotrzebna brawura za kierownicą jest przyczyną wypadków. Tylko w październiku na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 529 zdarzeń drogowych, w tym 56 wypadków i 473 kolizji.

Policjanci analizując od początku roku stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Warmii i Mazur i porównując go do analogicznego okresu roku ubiegłego, stwierdzili – szczególnie na terenie powiatów elbląskiego, olsztyńskiego i ostródzkiego – znaczne wzrosty ofiar śmiertelnych. Jako główna przyczyna tych tych zdarzeń wskazane zostało niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Konsekwencją zbyt dużej prędkości, była utrata kontroli nad pojazdem, przez co najwięcej osób zginęło po uderzeniu samochodem w drzewo.

Mając powyższe na uwadze, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie wymienionych powyżej powiatów, przez ponad miesiąc – w dniach 15.11.2016 – 18.12.2016 r. w godz. 6:00-22:00 – są prowadzone dodatkowe działania wojewódzkie „PRĘDKOŚĆ”. We wskazanym okresie policjanci ruchu drogowego z jednostek powiatowych, przy wsparciu z WRD KWP w Olsztynie oraz jednostek ościennych.

Policjanci zawsze przy okazji prowadzonych działań apelują do kierowców o „zdjęcie nogi z gazu” i spokojniejszą jazdę. Pamiętajmy, że przekraczając prędkość narażamy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Źródło: KMP Olsztyn (MP/TM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*