Na sygnale

Jechali rowerem po alkoholu. Dostali po 2,5 tys. złotych mandatu

Kolejni nietrzeźwi rowerzyści zostali ukarani wysokimi mandatami. 22-letni mężczyzna zatrzymany na jednej z ulic miasta miał promil alkoholu w organizmie. Również policjanci z Młynar ukarali wysokim mandatem karnym 60-letniego rowerzystę, który miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za wykroczenia, którego się dopuścili zapłacą 2 500 złotych.

Elbląg

Policjanci zauważyli mężczyznę jadącego rowerem na drodze W 505. Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej. 60-letni mieszkaniec gminy Młynary był nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego 1,5 promila alkoholu w organizmie. Tym samym popełnił wykroczenie, za które ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

Gołdap

W środę (02.02.2022r.) po godz. 11:00 na jednej z ulic w Gołdapi policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli rowerzystę, który nie miał obowiązkowego wyposażenia jednośladu tj. elementów odblaskowych.
Zwrócenie uwagi cykliście zakończyło się badaniem jego stanu trzeźwości, ponieważ policjanci wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że 22-latek jest nietrzeźwy. Mężczyzna miał promil alkoholu w organizmie.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od początku tego roku za kierowanie po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę nietrzeźwą lub będącą pod działaniem środka działającego podobnie do alkoholu, grozi mandat karny w kwocie 2500 złotych. Taki też mandat otrzymał 22-latek.

Węgorzewo

Nowy taryfikator mandatów podniósł wysokość kar nawet kilkukrotnie. Przewiduje wysokie kary dla kierowców, którzy łamią prawo drogowe, a zwłaszcza przekraczają dopuszczane limity prędkości. Okazuje się jednak, że mandaty wzrosły nie tylko za przewinienia spowodowane przez zmotoryzowanych uczestników ruchu. Nowy taryfikator znacznie surowiej karze także przewinienia rowerzystów.

,,Widziałem jak pojechaliście radiowozem na Budzewo i myślałem, że zdążę w tym czasie wrócić do domu…”- takie słowa do funkcjonariuszy skierował w środę (02.02.2022r.) 29-latek. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej na jednej z dróg w miejscowości Budry, po tym jak jego tor jazdy zwrócił uwagę mundurowych. Badanie trzeźwości cyklisty potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy. Mieszkaniec gminy Budry miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Jeśli chodzi o wynik nie był nim zaskoczony, jednak ogromne zdziwienie pojawiło się, kiedy usłyszał wysokość mandatu za popełnione wykroczenie. Cyklista do domu wrócił z mandatem wartości 2500 złotych.

Policja przypomina

Zgodnie z początkiem tego roku wszedł w życie nowy taryfikator zwiększający kwoty mandatów karnych za określone wykroczenia drogowe. Zgodnie z nowelizacją za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2 500 złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg.

Źródło: KWP Olsztyn (ab/js/af/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*