Ciekawostki

Jak Polacy radzą sobie z dodatkowymi kilogramami?

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ten dzień wyraźnie zaznacza potrzebę mówienia o problemie otyłości oraz sposobach radzenia sobie z nią. –Światowy Dzień Walki z otyłością jest dobrym pretekstem, aby bliżej przyjrzeć się problemowi nadprogramowych kilogramów w Polsce. Tymczasem istnieją sposoby na zdrowe i bezpieczne zrzucenie kilogramów. Dowód? W woj. warmińsko-mazurskim rekord wynosi ponad 49 zrzuconych kilogramów – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy.

Otyłość – epidemia XXI wieku

Światowy dzień Walki z Otyłością to doskonały moment, by zatrzymać się dłużej nad jednym z poważniejszych problemów jakim jest otyłość. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania tej choroby potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30% – 80% dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.

– Statystyki są nieubłagane –  Według najnowszych badań SW Research przeprowadzonych na zlecenie GACA SYSTEM w województwie warmińsko-mazurskim problem związany z dodatkowymi kilogramami ma 30 % osób. W Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet, co stanowi, aż 51% populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje. Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.

Przyczyny

Przyczyn otyłości można doszukać się w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych, siedzącego trybu życia, braku ruchu i niezdrowym odżywianiu.

Pocieszające jest to, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak złożony schodzeniem jest otyłość. Co czwarty badany nie ma świadomości, jak poważną chorobą jest otyłość, a brak motywacji uważa za największą barierą w walce z nią. Ministerstwo Zdrowia w swoich działaniach pragnie zwrócić uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi. Po paleniu tytoniu jest drugim powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30% zachorowań). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania blisko 40% nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25% nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10% nowotworów piersi [1].

Posiłki wczoraj a dziś

Dziś podstawowym narzędziem kuchennym stała się… restauracja. Coraz rzadziej jemy posiłki wspólnie z rodziną w domu. Wolimy otrzymać już produkt gotowy, a co za tym idzie często otrzymujemy produkty przetworzone, niezdrowe lub nawet niezwykle szkodliwe dla naszego organizmu. Z dekady na dekadę w naszym kraju (ale również i na świecie) zmieniały się porcje serwowanych nam posiłków. Od lat 70. Porcje jedzenia bardzo się powiększyły, np. duże porcje frytek i napojów gazowanych często są kilka razy większe niż wtedy, gdy wprowadzono je na rynek. Coraz większe porcje z pewnością są przyjazne dla naszej kieszeni (mniej zapłacimy, a więcej zjemy), ale nie dla zdrowia.

Wiedza o otyłości

Większość ankietowanych klasyfikuje otyłość jako epidemię XXI wieku ( 67,3% kobiet i 61,5% mężczyzn), ale wciąż bardzo duży procent respondentów nie traktuje tej choroby poważnie. 34,2% uważa, że można podjąć się jej leczenia we własnym zakresie, natomiast aż 41,4% respondentów szukałoby informacji w internetowych serwisach tematycznych (co czwarty – na portalach społecznościowych lub forach). Odsetek osób zgadzających się z tym stwierdzeniem malał wraz z wiekiem – w najmłodszej grupie wiekowej było to ponad 70% respondentów, a w najstarszej 60%.

O czym należy pamiętać?

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto wprowadzić w swoje życie 7 prostych zasad, które pozwolą nam kontrolować swoją masę ciała, a co za tym idzie – uchronić się od wielu chorób dietozależnych – radzi Konrad Gaca.

 1. Regularność posiłków

Regularność odpowiednio zbilansowanego jedzenia gwarantuje systematyczną utratę tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że nie możemy ominąć żadnego posiłku! . Powinniśmy jeść ich cztery lub pięć, w zależności od trybu życia.

 1. ŚniadaniuTo, co zjemy rano, będzie miało wpływ na cały dzień. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Nie zapominajmy też o dobrym źródle białka.
 2. KolacjiNajlepszym pomysłem na ostatni posiłek dnia, szczególnie w czasie odchudzania, jest kolacja białkowa. Ma ona niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, co pomaga
  w odchudzaniu. Sięgnijmy po chude mięso, ryby, jajka, chudy ser biały lub specjalne proteinowe koktajle.
 3. Zero soli, zero cukruBez soli w diecie będzie można pić duże ilości wody, dzięki czemu nie tylko oczyścimy organizm, ale także przyspieszymy swój metabolizm. Cukier jest szkodliwy – on nie tylko tuczy, ale przyczynia się do powstawania wielu chorób. Jeśli w skrajnych przypadkach ktoś musi po niego sięgnąć, niech korzysta z cukru brzozowego.

Resumując

Wśród 18 analizowanych krajów, Polska zajmuje 7 miejsce w rankingu częstości występowania zbyt dużej masy ciała u osób dorosłych. Dlatego Światowy Dzień Walki z Otyłością jest doskonałym pretekstem do tego, by podkreślić rangę choroby, jaką jest otyłość, zainteresować społeczeństwo tematem zmieniających się nawyków żywieniowych oraz zwrócić uwagę na to co rzeczywiście jest nam potrzebne do wyżywienia. Dlatego Konrad Gaca stworzył tzw. niezbędnik zdrowego człowieka, który ma pomóc osobom chorym na otyłość okiełznać to schorzenie.

Niezbędnik zdrowego człowieka według Konrada Gacy

 1. Otyłość to choroba, nie wstydź się jej tylko udaj się do specjalisty
  2. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu
  3. Spożywaj posiłki razem ze swoimi bliskimi to zbuduje Wasze więzi i poprawi zdrowie
  4. Odżywiaj się regularnie
  5. Plan minimum na Twoje trening to 3 razy tyg. 40min spacer
  6. Rób badania profilaktyczne
  7. Nigdy nie zapominaj o regeneracji, sen to podstawa

[1] http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/komunikaty2/swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*