Zapowiedzi wydarzeń

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

W sercu Warmii i Mazur, na terenach pełnych historii i legend, upamiętniamy jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy – Bitwę pod Grunwaldem. Od 10 do 14 lipca zapraszamy na Pola Grunwaldu.

Dni Grunwaldu to okres w roku dla miłośników rekonstrukcji historycznej z całej Europy, a także mnóstwo wydarzeń, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku impreza rozpocznie się w środę 10 lipca, kiedy to na dobre rozpoczną się turnieje walk rycerskich, zarówno tych w starciu, jak i na odległość za pomocą łuków.

Oprócz turniejów i warsztatów, jednym z najważniejszych elementów będą piątkowe Grunwaldzkie Wici, czyli tradycyjna prezentacja chorągwi i przywitanie władców. Również jak w latach poprzednich o godz. 19 odbędzie się wigilia ku czci Matki Boskiej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej.

Sobota to dzień, w którym wojska Władysława Jagiełły staną naprzeciw armii krzyżackiej. Uroczysta część obchodów rozpocznie się o godz. 12:30 na Wzgórzu Pomnikowym, a rekonstruktorzy historyczni wejdą na pole bitwy o godz. 14, żeby godzinę później rozpocząć XXVI Inscenizację Bitwy Pod Grunwaldem.

Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć oddająca klimat czasów oprawa wraz z opowieścią opartą na historycznych zapisach przebiegu bitwy. Po starciu, którego rezultat jest trudny do przewidzenia, na rycerskiej scenie odbędzie się koncert muzyki dawnej wraz ze średniowiecznymi tańcami i zabawami.

W niedzielę, czyli dzień modlitwy, o godz. 9 rano odbędzie się msza De Divisione Apostrolrum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej według formularza z 1410 roku w języku łacińskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*