II Warmiński Turniej Rycerski w Dobrym Mieście

W najbliższą sobotę 20 sierpnia 2022 roku w Dobrym Mieście odbędzie się II Warmiński Turniej Rycerski. W turnieju wezmą udział bractwa rycerskie z Olsztyna i innych miejscowości Warmii.

Podczas kilkugodzinnego spotkania będzie można wysłuchać odczytu dr hab. Izabeli Lewandowskiej(Bazylika godz.11), zobaczyć, jak średniowieczną bronią władają rekonstruktorzy historii, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, przymierzyć zbroję rycerską, obejrzeć obozowisko nawiązujące do okresu średniowiecza. Dużo emocji wzbudzą pokazy tresury ptaków drapieżnych i sztuki władania ogniem, a także liczne stoiska rzemieślnicze.

Kulminacyjnym punktem turnieju będzie pojedynek na miecze pomiędzy starostą olsztyńskim Andrzejem Abako a burmistrzem Jarosławem Kowalskim. Samorządowców do starcia przygotowywali Patryk Kozłowski z Komturii Nidzickiej i Robert Muszak z jej dobromiejskiego odpowiednika.

Dzień w średniowiecznych klimatach zwieńczy inscenizacja bitwy, która rozegrała się na przedpolach Dobrego Miasta w roku 1414. Trwała wtedy tak zwana wojna głodowa pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. W wyniku zwycięskiego starcia pod Dobrym Miastem polskie hufce zdobyły i splądrowały miasto.

W trakcie turnieju podsumowany zostanie konkurs ‘Bitwa Regionów’ w którym zmierzą się koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu olsztyńskiego i nidzickiego.

Patronat honorowy nad turniejem roztoczył Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorami wydarzenia są Gmina Dobre Miasto, KOWR Olsztyn, ARiMR Olsztyn, Bractwo Komturii Nidzickiej, Fundacja Pól Bitewnych.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka do Korsz

Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka