Zapowiedzi wydarzeń

II Warmiński Turniej Rycerski w Dobrym Mieście

W najbliższą sobotę 20 sierpnia 2022 roku w Dobrym Mieście odbędzie się II Warmiński Turniej Rycerski. W turnieju wezmą udział bractwa rycerskie z Olsztyna i innych miejscowości Warmii.

Podczas kilkugodzinnego spotkania będzie można wysłuchać odczytu dr hab. Izabeli Lewandowskiej(Bazylika godz.11), zobaczyć, jak średniowieczną bronią władają rekonstruktorzy historii, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, przymierzyć zbroję rycerską, obejrzeć obozowisko nawiązujące do okresu średniowiecza. Dużo emocji wzbudzą pokazy tresury ptaków drapieżnych i sztuki władania ogniem, a także liczne stoiska rzemieślnicze.

Kulminacyjnym punktem turnieju będzie pojedynek na miecze pomiędzy starostą olsztyńskim Andrzejem Abako a burmistrzem Jarosławem Kowalskim. Samorządowców do starcia przygotowywali Patryk Kozłowski z Komturii Nidzickiej i Robert Muszak z jej dobromiejskiego odpowiednika.

Dzień w średniowiecznych klimatach zwieńczy inscenizacja bitwy, która rozegrała się na przedpolach Dobrego Miasta w roku 1414. Trwała wtedy tak zwana wojna głodowa pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. W wyniku zwycięskiego starcia pod Dobrym Miastem polskie hufce zdobyły i splądrowały miasto.

W trakcie turnieju podsumowany zostanie konkurs ‘Bitwa Regionów’ w którym zmierzą się koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu olsztyńskiego i nidzickiego.

Patronat honorowy nad turniejem roztoczył Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorami wydarzenia są Gmina Dobre Miasto, KOWR Olsztyn, ARiMR Olsztyn, Bractwo Komturii Nidzickiej, Fundacja Pól Bitewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*