Polecane artykuły

Filtry do wody – kiedy są potrzebne?

Konieczność stosowania filtracji wody i dobór odpowiedniej metody jej oczyszczania zależy w głównej mierze od sposobu jej dostarczenia do budynku – zazwyczaj jest to sieć wodociągowa lub ujęcie własne w postaci np. studni głębinowej.

Konieczność stosowania filtracji wody i dobór odpowiedniej metody jej oczyszczania zależy w głównej mierze od sposobu jej dostarczenia do budynku – zazwyczaj jest to sieć wodociągowa lub ujęcie własne w postaci np. studni głębinowej.

W zależności od sposobu dostarczania wody może ona wymagać usunięcia zanieczyszczeń nierozpuszczalnych (rdza, piasek, cząstki uszczelnień itp.), zanieczyszczeń pogarszających smak, zapach i barwę wody, a w skrajnych przypadkach wiele zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia w tym związki organiczne lub związki azotu (amoniak, azotyny, azotany).

Badanie składu wody warto wykonać w firmie oferującej laboratoryjne badania wody metodami akredytowanymi, która ponadto posiadając doświadczenie w uzdatnianiu wody, pomoże w interpretacji uzyskanych wyników.

zmiękczacz do usuwania twardości wody wodociągowej
zmiękczacz do usuwania twardości wody wodociągowej

Czy filtry wody wodociągowej mają sens?

Lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe zobowiązane jest do tego, aby czystość dostarczanej wody była zgodna z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. Jednak zły stan techniczny instalacji wodociągowej budynku lub zewnętrznych rurociągów doprowadzających do niego wodę może być źródłem wtórnego jej zanieczyszczenia rdzą, cząstkami uszczelnień, piaskiem itp.

W takim przypadku powszechnie stosowanym rozwiązaniem oczyszczania wody z zanieczyszczeń stałych jest tzw. narurowy filtr do wody montowany za wodomierzem. Tego typu filtry występują w dwóch podstawowych opcjach – pierwsza posiada wymienne wkłady filtrujące (m.in. piankowe, sznurkowe, harmonijkowe, siatkowe), w drugiej wkłady płukane są strumieniem wody w sposób pół- lub w pełni automatyczny. Dokładność zatrzymywania zanieczyszczeń przez filtry tego typu, czyli tzw. mikronaż, wynosi od 0,3 do 300 mikrometrów (mikronów).

Drugim najczęstszym powodem stosowania filtrów do wody wodociągowej jest jej podwyższona twardość. Woda charakteryzująca się wysoką twardością powoduje powstawanie trudnych do usunięcia osadów na bateriach, kabinach prysznicowych, płytkach łazienkowych oraz zacieków na wannach, zlewach i sanitariatach. Twarda woda odpowiada również za powstawanie tzw. kamienia kotłowego na elementach ogrzewających wodę (grzałka pralki i czajnika, zasobnik ciepłej wody użytkowej itp.). Ponadto kąpiel w twardej wodzie powoduje, że skóra staje się sucha i szorstka, włosy są matowe, przesuszone i plączą się, a ubrania po praniu są sztywne oraz przedwcześnie się niszczą.

Sprawdzonym, skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem problemu twardej wody jest zmiękczacz wody. Jest to rozwiązanie powszechne zarówno w domkach jednorodzinnych jak i blokach wielorodzinnych. Zmiękczacz wody montowany za wodomierzem głównym budynku obniża twardość wody, zabezpieczając tym samym całą instalację i urządzenia w budynku przed osadami wapiennymi i kamieniem kotłowym.

Uzdatnianie wody z własnej studni

W przypadku wody dostarczanej z własnej studni np. głębinowej konieczność jej ewentualnego oczyszczenia zależy od składu wody. Najczęstszymi zanieczyszczeniami występującymi w wodach pobieranych z własnych ujęć są żelazo, mangan, jon amonu oraz wskaźniki organoleptyczne tj. zapach, barwa, mętność oraz smak wody. Ponadto woda takiego pochodzenia często posiada wysoką twardość oraz przekroczenia w zakresie zawartości związków organicznych i zanieczyszczeń mikrobiologicznych (bakterie).

Ponieważ wyżej wymienione zanieczyszczenia wody spotykane są w różnym stężeniu, uzdatnianie wody z własnej studni głębinowej zawsze wymaga indywidualnego rozpatrzenia i zawsze musi być poprzedzone laboratoryjnymi badaniami wody. Tylko na podstawie analizy składu wody oraz wyposażenia technicznego budynku można dobrać odpowiednią technologię uzdatniania wody i optymalną wielkość filtrów, które efektywnie będą oczyszczać wodę przez wiele lat.

Do usunięcia zanieczyszczeń z własnego ujęcia stosuje się najczęściej odżelaziacze wody, filtry wielofunkcyjne, zmiękczacze, układy napowietrzania wody, filtry z węglem aktywnym, a do dezynfekcji wody dedykowane są lampy UV.

filtr do usuwania żelaza z wody ze studni

Kuchenne filtry do wody pitnej

Niezależnie od źródła dostarczanej wody bardzo skuteczne do filtrowania wody pitnej są tzw. kuchenne filtry podzlewowe, oczyszczające wodę z wielu zanieczyszczeń w formie drobnej zawiesiny, związków chemicznych (m.in. chloru, antybiotyków, pestycydów, metali ciężkich) oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Tego typu filtry wody stanowią najlepszą alternatywę dla wody butelkowanej, co ma korzystny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Przykładem tego typu kuchennych filtrów wody pitnej są tzw. podzlewowa odwrócona osmoza z mineralizacją oraz filtry wykorzystujące proces ultrafiltracji.

W przypadku potrzeby filtracji wody warto zwrócić się do profesjonalnej firmy specjalizującej się w uzdatnianiu wody, która na podstawie potrzeb użytkowników doradzi, w jaki sposób najskuteczniej oczyścić wodę. Taką firmą jest np. INŻYNIERIA WODY, która poza doborem odpowiedniej technologii uzdatniania oraz optymalnej wielkości filtrów wody świadczy również usługę kompleksowego montażu wraz z przyszłym serwisem urządzeń. Polecamy.

kuchenny filtr wody pitnej pod zlew
kuchenny filtr wody pitnej pod zlew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*