Kultura

Film wsparty przez samorząd województwa powalczy o nagrodę w Gdyni

Debiut fabularny Piotra Domalewskiego „Cicha Noc” zakwalifikowany został do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni (18-23 września). Jest to jeden z czterech filmów wsparty przez powstały w 2017 roku Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy w Olsztynie.

 

Już pierwsza edycja konkursu filmowego okazuje się sukcesem – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Film zarekomendowany przez ekspertów z branży i wybrany przez komisję konkursową został doceniony na najważniejszym polskim festiwalu filmowym. To dowód na to, że ten mechanizm się sprawdza. Takie produkcje to doskonała promocja, a także impuls do rozwoju życia kulturalnego i gospodarczego regionu. Cieszę się, że fundusz filmowy tak szybko zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje.

Film opowiada historię rodzinnej wigilii na warmińskiej wsi. Główny bohater, 27-latek Adam (Dawid Ogrodnik), wraca na wieś z emigracji, aby zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą. Opowieść realistyczna, stanowiąca swego rodzaju fotografię socjologiczną społeczności małej osady.

Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza realizowano na Warmii. Ekipa narzuciła sobie wyjątkowe tempo, materiał zdjęciowy powstał w niecałe 30 dni, w styczniu i lutym tego roku.

Byłem na pokazie roboczej kopii filmu – mówi Bogumił Osiński, szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłem. „Cicha Noc” to film dojrzały, starannie przemyślany, z zaskakującymi zwrotami akcji, pokazujący, że Piotr Domalewski nikogo nie naśladuje, idzie własną drogą. Spośród wielu atutów uwagę zwraca obsada, a także  niespokojna kamera Piotra Sobocińskiego juniora. W jednym z epizodów występuje Artur Steranko, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. To wszystko bardzo dobrze wróży filmowi. Myślę, że na Gdyni się nie skończy.

Autorski film Piotra Domalewskiego powstał w Studiu im. Andrzeja Munka, znanym z produkcji promujących wyjątkowe i wartościowe projekty młodych filmowców, dającym gwarancję właściwej opieki artystycznej i produkcyjnej. Opiekę artystyczną nad „Cichą Nocą” sprawował Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny studia, w przeszłości jeden ze współtwórców telewizyjnego cyklu filmowych debiutów „Pokolenie 2000”.

Do kin film trafi pod koniec listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*