Film wsparty przez samorząd województwa powalczy o nagrodę w Gdyni

- Kategoria: Kultura
0

fot. mat. prasowe

Debiut fabularny Piotra Domalewskiego „Cicha Noc” zakwalifikowany został do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni (18-23 września). Jest to jeden z czterech filmów wsparty przez powstały w 2017 roku Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy w Olsztynie.

 

Już pierwsza edycja konkursu filmowego okazuje się sukcesem – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Film zarekomendowany przez ekspertów z branży i wybrany przez komisję konkursową został doceniony na najważniejszym polskim festiwalu filmowym. To dowód na to, że ten mechanizm się sprawdza. Takie produkcje to doskonała promocja, a także impuls do rozwoju życia kulturalnego i gospodarczego regionu. Cieszę się, że fundusz filmowy tak szybko zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje.

Film opowiada historię rodzinnej wigilii na warmińskiej wsi. Główny bohater, 27-latek Adam (Dawid Ogrodnik), wraca na wieś z emigracji, aby zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą. Opowieść realistyczna, stanowiąca swego rodzaju fotografię socjologiczną społeczności małej osady.

Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza realizowano na Warmii. Ekipa narzuciła sobie wyjątkowe tempo, materiał zdjęciowy powstał w niecałe 30 dni, w styczniu i lutym tego roku.

Byłem na pokazie roboczej kopii filmu – mówi Bogumił Osiński, szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłem. „Cicha Noc” to film dojrzały, starannie przemyślany, z zaskakującymi zwrotami akcji, pokazujący, że Piotr Domalewski nikogo nie naśladuje, idzie własną drogą. Spośród wielu atutów uwagę zwraca obsada, a także  niespokojna kamera Piotra Sobocińskiego juniora. W jednym z epizodów występuje Artur Steranko, aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. To wszystko bardzo dobrze wróży filmowi. Myślę, że na Gdyni się nie skończy.

Autorski film Piotra Domalewskiego powstał w Studiu im. Andrzeja Munka, znanym z produkcji promujących wyjątkowe i wartościowe projekty młodych filmowców, dającym gwarancję właściwej opieki artystycznej i produkcyjnej. Opiekę artystyczną nad „Cichą Nocą” sprawował Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny studia, w przeszłości jeden ze współtwórców telewizyjnego cyklu filmowych debiutów „Pokolenie 2000”.

Do kin film trafi pod koniec listopada.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się