Kultura

Figuratywnie i symbolicznie w Galerii Marszałkowskiej

Wilga Badowska jest kolejną autorką, której wystawę będzie można podziwiać w Galerii Marszałkowskiej, w głównym holu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 27 marca o godz. 16.00.

Malarka uzyskała dyplom PWSSP w Gdańsku w 1986 roku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo i grafikę. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, na Litwie oraz na ponad 40 wystawach indywidualnych.

Na wystawie spodziewajmy się tematyki przeważnie figuratywnej, dekoracyjnej i często symbolicznej. Malarka wykorzystuje motywy mitów i symboli, sprowadzając pomysł często do syntetycznego, niemal graficznego znaku. Eksperymentuje także z batikiem.

– To co wyróżniało Wilgę Badowską już u progu jej twórczości, to niezwykła wyobraźnia, która obserwowaną i doświadczaną rzeczywistość przekształcała w poetycką iluzję ukrytych treści i znaczeń – pisze o niej Zofia Watrak. – Każde z jej fantazyjnych przedstawień ma swoje źródło i pierwowzór czerpany z najbliższego otoczenia i osobistych przeżyć, własną narrację, ukrytą pod warstwą bogatej materii malarskiej i arabeską linii, definiujących indywidualizm postrzegania świata. A jest to świat niejednoznaczny, wkracza bowiem w mityczną fantazję, zakorzenioną w kulturowych znakach i symbolach, co pozwala odbiorcy na własną identyfikację w różnorodnych odczytaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*