Wiadomości

Festiwal Cittaslow 2015 w Gołdapi

W sobotę 9 maja na Warmii i Mazurach odbędzie się szósta edycja Festiwalu Cittaslow. Po Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Mieście Lubawskim, Olsztynku i Rynie, gospodarzem tego wydarzenia będzie Gołdap, które powiększyło polska sieć Cittaslow w 2013 roku.

Bogaty program przewiduje m.in. kiermasz wyrobów rzemieślniczych i występy zespołów muzycznych z miasteczek członkowskich Cittaslow, kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, turniej miast Cittaslow, konkursy z nagrodami, koncert zespołu „Indios Bravos” i inne atrakcje. Mieszkańcy Gołdapi oraz zaproszeni goście będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw, przygotowanej specjalnie na tę okazję przez restauratorów – członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. zaprezentują się też miasta pretendujące do udziału w sieci: Prudnik z opolskiego oraz Lidzbark (nad Welem), Orneta i Działdowo z Warmii i Mazur.

Ważną częścią Festiwalu będzie zaplanowana na sobotę konferencja dotycząca rozwoju idei Cittaslow pt. „Cittaslow szansą przyszłych pokoleń”. Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele władz i Komitetu Naukowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele ścisłego Zarządu Stowarzyszenia, m. in. pierwszy Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Pan Arnoud Rodenburg, Burmistrz Midden-Delfland w Holandii, Pan Pier Giorgio Oliveti – Sekretarz Generalny, Pan Gian Luca Marconi, były Przewodniczący Stowarzyszenia w poprzedniej kadencji, obecnie Ambasador Cittaslow z Castelnovo ne’ Monti (Włochy), Pani Sabine Storme, Ambasadorka Cittaslow, odpowiedzialna za Convivium Slow Food i sieć Cittaslow w Belgii, Pani Andrea Mearns, Ambasadorka Cittaslow z miasteczka Mold (Walia, Anglia), Prof. dr hab. Krzysztof Skalski, członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow.

Festiwal Cittaslow jest doskonałą okazją do zaprezentowania rosnącego z roku na rok potencjału Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, która zrzesza piętnaście miejscowości z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawę, Nidzicę, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn oraz cztery spoza województwa warmińsko-mazurskiego: Murowaną Goślinę z Wielkopolski, Kalety z województwa śląskiego, Rejowiec Fabryczny z lubelskiego, Nowy Dwór Gdański z pomorskiego.

Organizatorem Festiwalu jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, członek wspierający Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.

Więcej informacji na stronie internetowej www.cittaslowpolska.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*