Wiadomości

Dwa kąpieliska w CRS Ukiel zamknięte. Powodem są sinice

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie informuje, że w związku z stwierdzonym zakwitem sinic zamknięte zostały oba kąpieliska i wodny plac zabaw w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Kąpieliska są zamknięte do odwołania.

Szanowni Państwo! Informujemy, że decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie wprowadzamy zakaz kąpieli na Kąpieliskach nr 1 i 2 oraz na Wodnym Placu Zabaw w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Powodem jest potwierdzone badaniami wystąpienie sinic. Jednocześnie informujemy, że normalnie funkcjonuje Kąpielisko na Skandzie – poinformował OSiR.

Bieżący komunikat dotyczący jakości wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie: http://www.wsse.olsztyn.pl

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do bakterii. Do „zakwitu” sinic w wodzie dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*