Dania podbiła Stare Jabłonki w finałach ​Beach Handball Euro 2019 [ZDJĘCIA]

W zakończonych wczoraj Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Plażowej, rozgrywanych na boiskach wokół Hotelu ANDERS w Starych Jabłonkach, reprezentacje Danii były bezkonkurencyjne. W finale kobiet Dunki pokonały Węgierki, a godzinę później z tytułu mistrzów Starego Kontynentu cieszyli się Duńczycy, którzy nie dali szans Norwegom. Polacy zajęli najwyższe w historii swoich występów na mistrzostwach Europy 7. miejsce, a Polki nie obroniły srebra sprzed dwóch lat i turniej skończyły na 12. pozycji.

fot. Grzegorz Trzpil/ZPRP

NAJWYŻSZE MIEJSCE W HISTORII POLAKÓW, POLKI DWUNASTE

Niedzielna wygrana z Francją dała Polakom 7. miejsce na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Starych Jabłonkach. Polki uległy Turczynkom i turniej skończyły na 12. pozycji.

KOBIETY

Polska – Turcja 1:2 (19:18, 17:18, 2:6)
To już koniec zmagań kobiet podczas polskiego EURO. W swoim ostatnim meczu Polki zmierzyły się z Turczynkami. Stawką meczu było 11. miejsce w turnieju.

Pierwszy set był bardzo wyrównany, a jego losy ważyły się do ostatnich sekund. Całą partię obie ekipy zagrały w rytmie gol za gol, na pięć sekund przed końcem pierwszej połowy Polki wyszły na prowadzenie 19:18. Turczynki zdołały odpowiedzieć i trafić do polskiej bramki, jednak po analizie wideo okazało się, że uczyniły to o sekundę po czasie! Piłka nie zdążyła bowiem przekroczyć linii przed końcową syreną.

Co się odwlecze, to nie uciecze. Turczynki dopięły swego w drugim secie i teraz to one na koniec partii miały jedno oczko więcej (18:17), choć przez większość partii prowadziły znacznie wyżej. Szczęście dopisało im także w shoot-outach (6:2). Polki udział w mistrzostwach zakończyły porażką, zajmując w nich 12. miejsce.

Trener Marek Karpiński podsumował turniej: – Mistrzostwa pokazały, że poziom europejskiej piłki ręcznej plażowej jest na coraz wyższym poziomie. Jest około 14-16 zespołów, które mogą zająć każde miejsce. Gdyby turniej był rozgrywany od poniedziałku kolejny raz, tabela mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

POLSKA: Niedźwiedź, Bartkowiak 11, Filończuk, Sowa 6, Jakubowska, Mazurek 10, Ślęzak 9, Nowicka 2,
Łakomy, Masłowska.

MĘŻCZYŹNI

Polska – Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)

Panowie mistrzostwa w Starych Jabłonkach mogli zakończyć na siódmym bądź ósmym miejscu. Wszystko zależało od wyniku spotkania z Francją. Polacy pokonali już Trójkolorowych w czasie trwania imprezy (2:1).

Pierwszy set, wzorem wcześniejszego meczu z udziałem pań, trzymał w napięciu. Podobnie, z jednym punktem więcej,zakończyli go reprezentanci Polski (16:15). Wszystko za sprawą bramki w ostatniej sekundzie zdobytej przez Mikołaja Czaplińskiego.

Druga partia była natomiast popisem jednego zespołu. Po pięciu minutach drugiej partii Francuzi prowadzili 14:6. Całego seta wygrali 22:12. Tradycyjnie już (po raz ósmy w jedenastu meczach turnieju w Starych Jabłónkach) wynik meczu Polaków decydował się więc w shoot-outach. Biało-czerwoni pokonali w nich Francuzów 8:6, korzystając ze swojego doświadczenia z poprzednich spotkań. Wygrywając, zapewnili sobie 7. miejsce w turnieju, najwyższe w historii startów w Mistrzostwach Europy.

Miłosz Rupp, reprezentant Polski, mówił: – Cieszymy się ztego, co jest. Po drodze nam się trochę nie układało, np. zabrakło nam szczęścia w meczu ćwierćfinałowym. Jesteśmy młodzi, więc z czasem będzie coraz lepiej. Pracujemy razem rok, więc wydaje mi się, że to jest idealny wynik, jeśli chodzi o taki czas pracy.

POLSKA: Zakreta, Fabianowicz 2, Matyjasik 4, Pieńczewski, Orłowski, Szczukocki 8, Niedzielak, Rupp 4,
Czapliński 10, Miedziński 8, Kowalski.

DUNKI MISTRZYNIAMI EUROPY

Tytuł mistrzyń Europy jedzie na Półwysep Jutlandzki! Dunki pokonały w finale Węgierki 2:0 i zdobyły złoty medal Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej 2019 w Starych Jabłonkach. Brąz przypadł Holenderkom.

FINAŁ KOBIET: Dania – Węgry 2:0 (18:12, 23:22)
Skandynawki od początku spotkania wykazywały się lepszą skutecznością, co sprawiło, że szybko wypracowały dużą przewagę i w konsekwencji wygrały seta. Druga partia rozpoczęła się od przewagi Węgierek. Dunki odrobiły straty i w 8. minucie wyszły na prowadzenie, którego już nie wypuściły.

Po meczu trener złotych medalistek,Morten Holmen powiedział: – Jesteśmy zmęczeni, ale również bardzo szczęśliwi! Dla dziewczyn to coś niesamowitego. Nigdy się nie spodziewaliśmy, że możemy wygrać te mistrzostwa, chociaż oczywiście w to wierzyliśmy. Czujemy się fantastycznie! Brak mi słów!


Mecz o 3. miejsce: Chorwacja – Holandia 0:2 (14:23, 20:22)

Holenderki na początku nie pozwoliły na wiele Chorwatkom i wykonały pewny krok w stronę brązowego medalu. Drugą część była bardziej wyrównana i dopiero ostatnie sekundy sprawiły, że Oranje wskoczyły na najniższy stopień podium, pokonując rywalki z Bałkanów.


Mecz o 5. miejsce: Norwegia – Hiszpania 1:2 (20:12, 24:25, 4:5)

Początek meczu nie zwiastował tak zażartej rywalizacji. Hiszpanki pewnie pokonały w otwierającym secie Norweżki. W drugim złote medalistki poprzednich mistrzostw pokazały ducha walki i doprowadziły do shoot-outów. Tam zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego były minimalnie lepsze, dzięki czemu uplasowały się na 5. miejscu.


Mecz o 7. miejsce: Ukraina – Grecja 1:2 (20:21, 23:22, 4:8)

W niezwykle wyrównanym spotkaniu Greczynki pokonały Ukrainki. Oba sety kończyły się przewagą tylko jednego punktu na korzyść jednej z drużyn i wynik rozstrzygać musiały shoot-outy. Tam lepsze okazały się Greczynki i zajęły 7. miejsce w turnieju.


Mecz o 9. miejsce: Rosja – Niemcy 2:0 (28:24, 22:18)

Rosjanki wygrały z Niemkami w widowiskowym meczu. W obu setach padało wiele bramek, ale finalnie w obu przypadkach to Rosjanki zdołały wypracować sobie przewagę czterech punktów i zwyciężyć.

Mecz o 11. miejsce: Turcja – Polska 2:1 (18:19, 18:17, 6:2)
Gospodynie przegrały z Turczynkami w meczu o 11. miejsce. Obie partie były bardzo wyrównane i skończyły się podobnym wynikiem, raz na korzyść Polek, raz Turczynek. W shoot-outach już zdecydowanie lepsze były zawodniczki znad Bosforu.


Mecz o 13. miejsce: Włochy – Francja 0:2 (8:17, 14:17)

Mecz o 13. miejsce zdecydowanie wygrały Francuzki, które w obu setach pokazały, że są mocniejsze od Włoszek. Les Bleus skończyły rywalizację na pozycji 13.


Mecz o 15. miejsce: Portugalia – Szwajcaria 2:1 (23:11, 18:24, 5:2)

Pierwszy set padł łatwo łupem Portugalek, w drugim ton dyktowały Szwajcarki. W shoot-outach znacznie lepsze okazały się zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego, dzięki czemu wygrały 2:1 i zajęły 15. miejsce.

Mecz o 17. miejsce: Słowenia – Rumunia 0:2 (12:25, 14:15)
Rumunki, po zaciętym boju w drugim secie, wygrały ze Słowenkami, choć pierwsza część spotkania nie zapowiadała późniejszej ostrej walki. Opór Słowenek nie wystarczył na wygraną i drużyna ta zajęła 18. miejsce.


Mecz o 19. miejsce: Macedonia – Cypr 0:2 (11:20, 18:19)
Cypryjki, w niemal identycznym meczu jak ten o 17. miejsce, pokonały Macedonki. Wyspiarki dominowały w pierwszej części spotkania, potem miały nieco więcej problemów, jednak ostatecznie udało im się uniknąć ostatniej lokaty w turnieju.

Wszystkie wyniki można zobaczyć tutaj -> https://bit.ly/2J6JfB7

DANIA BIERZE WSZYSTKO
Duńczycy poszli w ślady koleżanek i także zdobyli tytuł mistrzów Europy! W finale, który był wewnętrzną sprawą Skandynawów, pokonali Norwegów 2:0. Brązowe medale wywalczyli Węgrzy.

FINAŁ: Dania – Norwegia 2:0 (25:18, 19:16)
Finał był pod kontrolą Duńczyków. Nowi mistrzowie Europy pewnie wygrali oba sety, choć Norwegowie robili, co mogli. Duńczycy w przekroju spotkania byli drużyną o wiele lepszą i zasłużenie sięgnęli po tytuł, podobnie jak wcześniej ich rodaczki.

Po meczu radości nie ukrywał Joachim Hansen, reprezentant Danii: – Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy! Nie wiem czy ktokolwiek przypuszczał, że uda nam się wrócić do domu ze złotem. Wierzyliśmy w siebie i nasze umiejętności przez cały turniej, wszystko poszło zgodnie z planem, no i jest złoto! Do tego wygrały też nasze koleżanki, więc to świetny turniej dla naszego kraju.
Mecz o 3. miejsce: Węgry – Rosja 2:0 (26:20, 23:22)
Brąz w rękach Węgrów! O ile pierwszą partię Madziarzy wygrali w zasadzie bezproblemowo, w drugim secie zwyciężyli po niesamowitej pogoni. Najpierw doprowadzili do remisu, a potem szybciej zdobyli „złotą bramkę”.
Mecz o 5. miejsce: Niemcy – Chorwacja 0:2 (21:22, 18:19)
Chorwaci pokonali Niemców i zajęli 5. miejsce w turnieju. W drugim secie potrzebna była „złota bramka”. Różnica między oboma zespołami była minimalna, Chorwatom mieli więcej szczęścia.
Mecz o 7. miejsce: Polska – Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)
Po fascynującym spotkaniu Polacy pokonali Francuzów 2:1 i zajęli 7. lokatę w turnieju. To ich najlepszy wynik w historii. To także drugie zwycięstwo biało-czerwonych nad Trójkolorowymi podczas mistrzostw w Starych Jabłonkach.
Mecz o 9. miejsce: Hiszpania – Szwecja 2:1 (21:20, 24:28, 4:2)
Także jeden z najbardziej wyrównanych meczów ostatniego dnia mistrzostw. Pierwszy set do rozstrzygnięcia potrzebował „złotej bramki”, a mecz – shoot-outów. Minimalnie lepsi okazali się jednak obrońcy tytułu – Hiszpanie. Wywalczone 9. miejsce jest jednak dla nich z pewnością dużym rozczarowaniem.
Mecz o 11. miejsce: Turcja – Ukraina 2:0 (24:23, 18:17)
Turcy z dużą dozą szczęścia poradzili sobie z Ukraińcami. Oba sety zakończyły się ledwie jednopunktowym zwycięstwem zawodników znad Bosforu. Druga partia rozstrzygnęła się dopiero dzięki „złotej bramce”.
Mecz o 13. miejsce: Serbia – Rumunia 0:2 (18:21, 20:22)
Po dość wyrównanym spotkaniu Rumuni pokonali Serbów i to im przypadnie 13. lokata w mistrzostwach.
Mecz o 15. miejsce: Szwajcaria – Włochy 0:2 (15:27, 22:29)
Włosi nie dali szans Szwajcarom, wysoko wygrywając oba sety. Helweci muszą zadowolić się 16. miejscem.
Mecz o 17. miejsce: Słowenia – Portugalia 0:2 (18:26, 20:38)
Portugalczycy zdeklasowali Słoweńców, w obu setach budując bardzo dużą przewagę. 17. lokata na mistrzostwach jedzie na Półwysep Iberyjski.
Mecz o 19. miejsce: Macedonia Północna – Czarnogóra 2:0 (26:9, 28:22)
Czarnogórcy ostatnią ekipą mistrzostw. W meczu o uniknięcie zamykania stawki Macedończycy Północni pewnie pokonali rywali.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po