Polecane artykuły

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy musi być realizowany przy uwzględnieniu wszelkich niezbędnych przepisów, jednak to nie wszystko. Trzeba także pamiętać o sporym zapleczu logistycznym. Podczas planowania logistycznego trzeba zadbać o zaplanowanie najkorzystniejszej trasy, która nie tylko będzie możliwie krótka, ale także bezpieczna. Trzeba pamiętać, że źle zorganizowany transport ponadgabarytowy może pociągnąć za sobą spore konsekwencje finansowe.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Inną nazwą transportu ponadgabarytowego jest transport nienormatywny. Jest to określenie pojazdu lub zespołu pojazdów, których nacisk osi zarówno z ładunkiem jak również bez ładunku przekraczają dopuszczalne normy według przepisów. Innym parametrem, który określa transport ponadgabarytowy to wymiary lub rzeczywista masa całkowita są większe od dopuszczalnych określonych w przepisach z 20 czerwca 1997 roku. Najczęściej do transportu ponadgabarytowego zaliczają się pojazdy mające ponad 16.5 metra długości, 2.5 szerokości, 4 wysokości i 42 tony ciężaru całkowitego. W ciężar całkowity wlicza się także ciężar paliwa czy też kierowcy.

Co zalicza się do ładunków ponadgabarytowych?

Najważniejszą ustawą, która opisuje zasady przejazdu pojazdów ponadnormatywnych, jest ustawa z 20 czerwca 1997 roku. W ustawie opisanych jest 7 różnych zezwoleń, które dotyczą przekroczenia wagi czy też wymiarów pojazdu lub zespołu pojazdów. Bez uzyskania takiego zezwolenia nie można poruszać się po drogach pojazdami ponadnormatywnymi. W przypadku ładunków podzielnych stosuje się kategorię 1 i 2 pozwoleń, natomiast pozostałe kategorie są przeznaczone dla towarów niepodzielnych. Towarem niepodzielnym nazywa się taki towar, którego przewiezienie w mniejszych ładunkach spowodowałoby niewspółmiernie wysokie koszty lub ryzyko powstania szkody.

Zezwolenie na transport wydawane jest konkretnemu podmiotowi, który realizuje transport ponadgabarytowy. W takim pozwoleniu należy uwzględnić między innymi: czas trwania przejazdu, trasę przejazdu wraz z ich liczbą, kryteria dostosowania infrastruktury drogowej czy też dane na temat pojazdu realizującego przejazd. Jeśli dodatkowo podczas przejazdu będzie wymagany pojazd pilotujący, to należy również te informacje uwzględnić w pozwoleniu.

Podczas transportu ponadgabarytowego trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu drogi, zaplanowaniu przejazdu z pominięciem wąskich wiaduktów, rond, wysepek i wielu innych elementów, które mogą utrudnić przejazd. Jest wiele kwestii, o których należy pomyśleć planując tego rodzaju przejazd.

Źródło: https://lenmargroup.pl/oferta/project-cargo

undefined

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*