Wiadomości

Czy w Olsztynie powstanie „Sąsiedzki Tinder”? Odważny pomysł znanej olsztynianki

Wioletta Śląska-Zyśk, kandydująca do olsztyńskiej Rady Miasta, chce w mieście wdrożyć nietypową aplikację, która zbliży mieszkańców, a zwłaszcza sąsiadów, którzy mają wspólne zainteresowania.

Zdaniem pomysłodawczyni taka aplikacja ma szansę zmienić społeczny krajobraz Olsztyna i przede wszystkim relacje między mieszkańcami naszego miasta.

Technologią w anonimowość

W świecie, gdzie technologia coraz śmielej wkracza w nasze życie codzienne, pojawiają się nowatorskie pomysły, które mają za zadanie nie tylko ułatwić komunikację, ale także zacieśnić więzi międzyludzkie.

Bohaterką takiej zmiany w Olsztynie może być Wioletta Śląska-Zyśk, wcześniej aktywny samorządowiec a obecnie dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. Kandydatka na radną idzie do wyborów z intrygującym pomysłem.

Planuje wdrożyć w mieście aplikację pod nazwą „Po sąsiedzku”. Będzie to cyfrowa platforma łącząca mieszkańców Olsztyna w sposób dotąd niepraktykowany. Opierać się będzie na mechanizmie wzajemnego wybierania, znanym z aplikacji randkowych, jak np. „Tinder”. Jednak olsztyńska „apka” ma umożliwić nam mieszkańcom poszukiwanie nie miłości a sąsiadów o podobnych do naszych zainteresowaniach.

– Żyjemy w czasach przygnębiającej anonimowości sąsiedzkiej – mówi Wioletta Śląska-Zyśk. – Dlatego zależy mi, aby mieszkańcy osiedla czy dzielnicy mogli znaleźć sąsiada: „bratnią duszę” o podobnych potrzebach. Dzięki nowej technologii możemy budować olsztyńską wspólnotę na zupełnie nowym poziomie. Chodzi o promocję relacji między ludźmi, czyli powrót do dobrych praktyk sąsiedzkich, kiedy szło się w ciemno pożyczyć cukru, pogadać o życiu.

Od apki do grilla w realu
Dzięki mechanizmowi wzajemnego wybierania, podobnemu do tego znanego z Tindera, użytkownicy będą mogli łatwo przeglądać profile swoich sąsiadów, wybierając te, które najbardziej odpowiadają ich własnym zainteresowaniom. I dalej – poznać się i wspólnie spędzać czas.

W aplikacji będzie też miejsce dla lokalnego biznesu, np. kiedy dwóch panów będzie chciało wyskoczyć na bilard albo grupa pań zdecyduje się na wspólne wyjście do salonu kosmetycznego.

Wioletta Śląska-Zyśk podkreśla, że idea sąsiedzka jest jej głównym celem jako osoby publicznej, ale też po prostu mieszkanki dużej olsztyńskiej „sypialni” jaką jest Osiedle Generałów.

– Mam takie dwa flagowe pomysły na promowanie sąsiedztwa: oprócz aplikacji, chcę organizować coroczne, wielkie „Grillowanie po sąsiedzku” na każdym olsztyńskim osiedlu. To okazja by otwierać sezon letni i po prostu dać poznać się ludziom, z którymi żyjemy obok, po sąsiedzku. Kto wie, może wytyczymy nowy trend i z aplikacji Olsztyna zechcą skorzystać inne polskie miasta, zainteresowane odnową sąsiedzkich więzi wśród mieszkańców – puentuje Wioletta Śląska-Zyśk.

Aplikacja „PO SĄSIEDZKU”

OPIS

„Po sąsiedzku” to innowacyjna aplikacja społecznościowa, która przekształci koncepcję randkowania online na potrzeby budowania silnych, lokalnych wspólnot. Jej głównym celem jest umożliwienie mieszkańcom danego obszaru znajdowania sąsiadów o podobnych zainteresowaniach, hobby i preferencjach dotyczących spędzania wolnego czasu.

Dzięki mechanizmowi wzajemnego wybierania, podobnemu do tego znanego z Tindera, użytkownicy będą mogli przeglądać profile swoich sąsiadów, wybierając te, które najbardziej odpowiadają ich własnym zainteresowaniom.

FUNKCJONALNOŚCI

1.⁠ ⁠Przeglądanie profili: Użytkownicy stworzą profile, na których mogą wymieniać swoje zainteresowania, ulubione aktywności oraz preferencje dotyczące spędzania czasu, takie jak czytanie książek, uprawianie sportu, wspólne gotowanie czy granie w gry planszowe.

2.⁠ Match&Chat: Gdy dwóch użytkowników wzajemnie wyrazi zainteresowanie swoimi profilami (poprzez „lajkowanie”), aplikacja umożliwia im rozpoczęcie rozmowy w celu umówienia się na wspólne aktywności.

3.⁠ Wydarzenia lokalne: Aplikacja zaoferuje funkcję tworzenia i dołączania do lokalnych wydarzeń lub aktywności grupowych, zachęcając do budowania społeczności wokół wspólnych zainteresowań.

4.⁠ Bezpieczeństwo i prywatność: aplikacja położy duży nacisk na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Możliwość wymiany wiadomości będzie dostępna tylko po wzajemnym zainteresowaniu, a dane kontaktowe będą chronione.

5.⁠ Filtr i wyszukiwanie: Użytkownicy będą mogli filtrować profile innych na podstawie zainteresowań, odległości geograficznej oraz innych preferencji, aby łatwiej znaleźć potencjalnych znajomych.

6.⁠ Społeczność i opinie: Możliwość zostawiania opinii po spotkaniach zachęci użytkowników do utrzymywania wysokich standardów zachowania i będzie wspierać budowanie zaufania wśród członków społeczności.

Aplikacja „Po sąsiedzku” ułatwi nawiązywanie nowych znajomości, ale także przyczyni się do zwiększenia zaangażowania społecznego i poprawy jakości życia w mieście.

To promocja realnych interakcji między mieszkańcami Olsztyna. Wszyscy jesteśmy sąsiadami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*