Kultura

„Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz?”

W środę 27 kwietnia 2016 r. w sali widowiskowej CEiIK pokażemy spektakl zrealizowany w ramach obchodów „Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”, który jest obchodzony corocznie 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Premiera spektaklu odbyła się 31 marca 2016 r. w Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie. Uczniowie zaprezentowali mini projekt szkolny (grant) pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”. Przedstawiono piękną, ale tragiczną historię miłości Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego.

Ideą projektu jest budowanie pamięci historycznej i pogłębienie refleksji nad własnym systemem wartości poprzez wyszukanie i wyeksponowanie mniej znanych miejsc pamięci Zagłady, jakie znajdują się w najbliższej okolicy.Towarzyszyła mu wystawa fotografii starego Olsztyna pamiętającego czasy społeczności żydowskiej oraz zdjęć współczesnego miasta wykonanych przez uczniów prezentujących pozostałości po życiu Żydów. Na wystawie pojawiły się materiały Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, Instytutu Pamięci Narodowej i Memorialu de la Shoah w Paryżu.

Podczas spektaklu w CEiIK zostanie dodatkowo pokazany film z Muzeum POLIN (premiera filmu 19.04.2016 r.) oraz film konkursowy uczennic Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie.

Spektakl odbędzie się 27 kwietnia 2016 roku, godz. 18.00 w sali widowiskowej CEiIK.
Wstęp na spektakl jest wolny.

Projekt „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach” jest realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Wojewódzką Komendę Policji w Olsztynie i Telewizję Polską Oddział Terenowy w Olsztynie w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG) przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Organizator:
Joanna Mieszczyńska – Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie, nauczycielka historii w Gimnazjum Nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*