Wiadomości

Czesław Jerzy Małkowski ponownie kandydatem na prezydenta Olsztyna

W czwartek (22 lutego) odbyła się konferencja prasowa, podczas której były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski oficjalnie zapowiedział swój start w tegorocznych wyborach na prezydenta Olsztyna. Podczas konferencji zaprezentowane zostały również nazwiska wszystkich kandydatów na radnych.

Podczas czwartkowej konferecji Czesław Jerzy Małkowski zadeklarował, że ponownie kandyduje na stanowisko prezydenta Olsztyna, bo chce zmienić i ożywić Olsztyn. Jako jeden z głównych problemów do rozwiązania wskazał brak mieszkań komunalnych. Były prezydent zapowiedział także większe wsparcie dla kultury, sportu i organizacji pozarządowych. Tak jak to miało miejsce za jego wcześniejszej prezydentury w latach 2001-2008.

Komitet Czesława Jerzego Małkowskiego, we wszystkich okręgach wyborczych w Olsztynie wystawił 28 kandydatów – 14 pań i 14 mężczyzn.

Okręg nr 1 (Redykajny, Gutkowo, Nad Jeziorem Długim, Likusy, Dajtki, Grunwaldzkie, Podgrodzie, Brzeziny, Kortowo):
1. Krystyna Flis
2. Maciej Fijałkowski
3. Andy Misiuro
4. Anna Malwina Kamelska-Sadowska
5. Wojciech Ugarenko
6. Jarosław Makarenko
7. Małgorzata Grażyna Kurmin
8. Urszula Brzozowska.

Okręg nr 2 (Wojska Polskiego, Podleśna, Zatorze, Zielona Górka, Kętrzyńskiego, Pojezierze):
1. Nelly Elżbieta Antosz
2. Piotr Pacyno
3. Agnieszka Popławska-Ozga
4. Miłosz Kurkul
5. Władysława Zofia Winiarska
6. Bolesław Krawczyk
7. Wioletta Nebo.

Okręg nr 3 (Śródmieście, Kościuszki, Kormoran, Nagórki, Mazurskie)
1. Krzysztof Grabowski
2. Sziraz Nebo
3. Krzysztof Achramowicz
4. Anna Wiazowska
5. Aleksandra Groszek
6. Czesław Jerzy Małkowski.

Okręg nr 4 (Jaroty, Pieczewo, Generałów)
1. Piotr Jastrzębski
2. Marzena Śmiech
3. Bartosz Gralewicz
4. Ewelina Zbirowska
5. Zbigniew Czossek
6. Karolina Borowiec
7. Piotr Krztoń.

Poza Czesławem Jerzym Małkowskim start w wyborach na prezydenta Olsztyna ogłosili m.in. obecny przewodniczący rady miejskiej Robert Szewczyk (Koalicja Obywatelska, Bartosz Grucela (Lewica), radny miejski Mirosław Arczak (KWW „Wspólny Olsztyn”) oraz były siatkarz reprezentacji Polski Marcin Możdżonek („Lepszy Olsztyn”). Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nie będzie starał się o reelekcję. Będzie natomiast kandydował do rady miasta. Wsparł jednocześnie kandydaturę Szewczyka.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (niedziela) 2024 roku.

Czesław Jerzy Małkowski ma 73 lata. Funkcję prezydenta Olsztyna pełnił w latach 2001-2008. W lutym 2008 r. po postawieniu zarzutów – m.in. gwałtu na ciężarnej urzędniczce został aresztowany. Stanowisko prezydenta stracił po referendum, które przeprowadzonego w listopadzie 2008 roku Czesław Jerzy Małkowski trzykrotnie kandydował na urząd prezydenta miasta. W 2010, 2014 i 2018 roku. W każdej próbie zdobycia stanowiska prezydenta przegrywał w drugiej turze z Piotrem Grzymowiczem, obecnym włodarzem miasta. W 2022 roku były prezydent Czesław Małkowski został ostatecznie uniewinniony przez Sąd Najwyższy i oczyszczony z zarzutów gwałtu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*