Ciekawostki

Centrum Nauki Kopernik w Galerii Warmińskiej

Chcesz pomóc dziecku w uniknięciu powakacyjnego stresu w szkole? Pokaż mu, że nauka może być fajną przygodą i zabierz pociechę w ostatnich dniach sierpnia do Galerii Warmińskiej na wystawę przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa „„Eksperymentuj!”, którą w Galerii Warmińskiej 29 i 30 sierpnia zaprezentuje uznane w kraju Centrum Nauki Kopernik będzie w przystępny i zarazem bardzo ciekawy sposób tłumaczyła podstawowe prawa fizyki, chemii i przyrody, którymi rządzą także prawa matematyczne.

Na 15 różnych interaktywnych eksponatach młodzież szkolna (wraz z rodzicami oczywiście!) będzie mogła samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty, np. przy pomocy plazmowej kuli. Taka szklana kula zawiera niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu, a w jej wnętrzu umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia, które wytwarza wewnątrz kuli duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powoduje wzbudzenie napotkanych cząsteczek gazu, któremu towarzyszy świecenie. Gdy człowiek przyłoży do takiej kuli rękę efekt jest rodem z „Harry Pottera” – kula błyska! Dlaczego? Ręka przyłożona do kuli przyciąga nitki wyładowania, bp prąd przepływa przez nią łatwiej niż przez powietrze wokół kuli.

Odwiedzający naszą wystawę będą też mogli ułożyć nietypowe puzzle, które odzwierciedlają w trójwymiarze ludzkie ciało. Na dwóch stanowiskach będzie można oszukiwać swój wzrok i słuch. Mamy nadzieję, że dzięki tym nietypowym i jednocześnie bardzo ciekawym zajęciom zmniejszymy u naszych młodszych klientów stres związany z powrotem do szkoły – zaprasza dyrektor Galerii Warmińskiej Michał Tur.

Ci, którzy nie palą się do samodzielnych eksperymentów będą mogli przyglądać się prezentacjom przygotowanym i prowadzonym przez naukowców Centrum Nauki Kopernik.

Wystawę będzie można odwiedzać 29 i 30 sierpnia. Wstęp na nią jest bezpłatny. Zmęczonych naukowymi prezentacjami zapraszamy do naszych sklepów, gdzie można kupić to, czego uczniom jeszcze w tornistrach, torbach i plecakach do szkoły brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*