Zapowiedzi wydarzeń

Centra handlowe Aura Centrum Olsztyna i Galeria Warmińska zapraszają na wspólną akcję sadzenia 4 000 drzew

Centra handlowe Aura Centrum Olsztyna i Galeria Warmińska zapraszają na wspólną akcję sadzenia 4 000 drzew

 

  • Akcja jest bezpłatna, a na ochotników będą czekać rękawiczki, łopaty oraz inne niezbędne do odpowiedniego posadzenia drzewa narzędzia

 

15 listopada (wtorek) w godz. od 10:00 do 14:00, zapraszamy mieszkańców Olsztyna i okolic do udziału we wspólnej akcji sadzenia 4000 drzew. Organizatorem akcji jest startup społeczny Dotlenieni.org oraz olsztyńskie centra handlowe. To drugi etap akcji „Posadź drzewa z Warmińską Aurą” organizowanej przez właściciela olsztyńskich centrów handlowych i realizowanej w ramach inicjatywy „Nie bądź plastik”.

W październiku br., podczas warsztatów ekologicznych, które odbyły się w Aurze i Galerii Warmińskiej w Olsztynie, organizatorzy akcji zachęcali osoby odwiedzające centra handlowe do skanowania specjalnych kodów QR umożliwiających pobieranie Wirtualnych Drzew. 15 listopada symboliczne cyfrowe rośliny zostaną zamienione na prawdziwe sadzonki, które w przyszłości będą współtworzyć nowy obszar zielony.

Nasadzenia odbędą się 15 listopada br. o godz. 10:00 (I tura) i o godz. 12:00  (II tura) przy lesie za lotniskiem na Dajtkach w Olsztynie.

Osoby chętne do udziału w akcji proszone są o zgłoszenia pod mailem: krystian@dotlenieni.org lub telefonem +48 693 854 745.

Akcja jest bezpłatna. Na wszystkich wolontariuszy będą czekać łopaty oraz inne niezbędne do odpowiedniego posadzenia roślin narzędzia. Sadzonki zostaną przygotowane oraz przetransportowane na specjalnie do tego celu przygotowany obszar.

Na miejscu zapewniamy odpowiedni sprzęt w postaci łopat i rękawic roboczych, a także wsparcie merytoryczne. Wszystkie miejsca na drzewa będą przygotowane wcześniej przez Nadleśnictwo Kudypy. Wybraliśmy kilka gatunków drzew i krzewów, m.in. dereń jadalny, rokitnik, wiśnię, aronię czy dziką różę, które będą współtworzyć tzw. Pszczołowisko. Jedyne, co trzeba zabrać ze sobą, to odpowiedni strój. Warto zadbać o solidne buty i zabrać kurtkę przeciwdeszczową – mówi Natalia Tur Regional Marketing Manager Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna.

Sadzenie drzew i warsztaty ekologiczne odbywają się w ramach akcji „Nie bądź plastik” zainicjowanej przez NEPI Rockcastle, który jest właścicielem Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna. Partnerem merytorycznym akcji w 12 galeriach na terenie całej Polski, podczas których zostanie zasadzone łącznie 24 tysiące drzew, jest organizacja Dotlenieni.org. Nasadzenia z Warmińską Aurą realizowane są we współpracy z Nadleśnictwem Kudypy.

 W akcji sadzenia drzew przy lesie na Dajtkach w Olsztynie może uczestniczyć każdy chętny. Zapraszamy mieszkańców Olsztyna i okolic do wspólnego wydarzenia, którego efektem będzie zasadzenie czterech tysięcy młodych drzew w naszej najbliższej okolicy – zaprasza Natalia Tur, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.

Pszczołowisko to nowy las który powstanie w miejscu starego drzewostanu, który stanowił przeszkodę lotniczą przy lotnisku na Dajtkach. To pomysł, który narodził się w Nadleśnictwie Kudypy, mający na celu pogodzenie konieczności odnowienia wyciętej powierzchni, zapewnienia bezpieczeństwa podchodzącym do lądowania samolotom i rekreacyjnego wykorzystania terenu przez mieszkańców Olsztyna. W miejscu, w którym rósł las posadzone zostaną gatunki leśnych krzewów, powstanie sad dzikich odmian drzew owocowych oraz łąka z roślinami miododajnymi, pośrodku której stanie leśna pasieka. Przez teren Pszczołowiska poprowadzona zostanie ścieżka przyrodnicza z tablicami dydaktycznymi opisującymi rosnące gatunki krzewów oraz powstanie mała infrastruktura turystyczna. Całość terenu połączona zostanie ścieżkami rowerowymi z Arboretum w Kudypach oraz z plażą na Słonecznej Polanie. Akcja „Posadź drzewa z Warmińską Aurą” to drugi etap sadzenia drzew na Pszczołowisku.

***

Dotlenieni.org (Dotlenieni) to startup społeczny, którego misją jest realne działanie na rzecz środowiska poprzez tworzenie nowych obszarów zieleni oraz dostarczanie narzędzi, za pomocą których przedstawiciele biznesu będą mogli angażować się w działania prospołeczne. Zwracają uwagę na pogarszający się w Polsce stan powietrza i postawili na zaadresowanie tego problemu poprzez nasadzanie drzew i zieleni miejskiej. Wszystko to, dzięki współpracy z partnerami ze świata biznesu, nauki i sztuki. Takie oddolne inicjatywny mają – ich zdaniem – największy wpływ na wzrost świadomości społecznej i kształtowanie postaw obywatelskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*