Kultura

CEiIK zaprasza do DKF „ZA” na film „Matterhorn”

W trzeci czwartek kwietnia (17 kwietnia 2014 r.) Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zaprasza do DKF „ZA” na film „Matterhorn”- produkcję, która w zabawny sposób podejmuje tematy samotności, religijności, hipokryzji i męskiej przyjaźni.

Bohaterem filmu jest pięćdziesięcioletni wdowiec Fred, który codziennie o 18:00 zasiada do kolacji złożonej z trzech ziemniaków, fasolki i kiełbasy. Zarówno układ warzyw na talerzu, jak i każdy ruch służący ich spożyciu jest w pełni kontrolowany i uświęcony tradycją. Holenderskie miasteczko, w którym żyje Fred, jest również stworzone jakby idealnie dla niego; chodniki są dokładnie wysprzątane, żywopłoty przystrzyżone, topole rosną w rzędach, a w niedzielę jego mieszkańcy grzecznie maszerują do kościoła.

Spokojny świat domu samotnego wdowca znika, gdy trafia do niego biedny wędrowiec Theo. Fred niczym dobry Samarytanin daje mu pracę w ogrodzie i przyjmuje pod swój dach. Niesubordynowany, lekko opóźniony w rozwoju Theo bez skrupułów burzy spokój domu. Zaczyna od kolacji, którą całą rozgniata i miesza na talerzu, a następnie dezorganizuje życie Freda. Choć Theo mało mówi, potrafi świetnie naśladować głosy zwierząt i lubi przebierać się w sukienki zmarłej żony Freda.

Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza więź, co nie podoba się pobożnym mieszkańcom miasteczka. Ktoś pisze na ścianie domu Freda „Sodoma i Gomora”, przyjaciele zaczynają odwracać wzrok. Dotychczas przyjazna okolica okazuje się bagnem, które może pochłonąć Freda i Theo…

Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.

Reżyseria: Diederik Ebbinge
Obsada: Ariane Schluter, Alex Klaasen, Porgy Franssen, Ton Kas

Produkcja:
Holandia 2013, 87 min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*