Kultura

CEiIK zaprasza do DKF „ZA” na film „Kocham cię od tak dawna”

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zaprasza w czwartek 30 stycznia 2014 r. do DKF „ZA” na film „Kocham cię od tak dawna”.
To pogłębiająca się analiza kobiety, która wychodzi na wolność po odbyciu kary pozbawienia wolności. Widz poznaje bohaterkę stopniowo, przez większość filmu nie wiedząc niemal nic o okolicznościach zbrodni, jaką popełniła.
Léa i Juliette są siostrami. Starsza z nich, doktor Juliette, poszła do więzienia na 15 lat, Léa była wówczas nastolatką. Juliette poznajemy, gdy opuszcza więzienie po 15 latach – odsiadywała wyrok za zamordowanie sześcioletniego synka. Ze względu na ciężar i rodzaj przestępstwa wszyscy odwrócili się od niej, kobieta nie ma więc dokąd pójść. Schronienie i pomoc oferuje jej jedynie siostra, która proponuje, by zamieszkała z nią, jej mężem, niesłyszącym teściem oraz dwiema adoptowanymi córeczkami.
Juliette przystaje na propozycję, lecz nie okazuje w zamian wdzięczności. Rozpoczyna trudny powrót do relacji międzyludzkich i radzenia sobie z emocjami swoimi i innych. Musi też poszukać pracy. Z czasem Juliette idzie coraz lepiej. Regularnie jeździ na spotkania z kuratorem, który jako jedyny rozumie jej uczucia po tylu latach odosobnienia. Nawiązuje też głęboką więź z kolegą z pracy siostry, Michelem, a także z małymi siostrzenicami. Mimo to nadal ukrywa prawdziwe uczucia za ochronnym pancerzem: chłodem i zgorzknieniem. Dopiero przypadkowe odkrycie Léi doprowadza do przełomu.
Nagrody:
BAFTA 2009: Najlepszy film nieanglojęzyczny
Berlinale 2008: Najlepszy film w konkursie Nagroda Jury Ekumenicznego
Seans odbędzie się w kameralnej sali filmowej (nr 48, pierwsze piętro) o godz.19.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.
Obsada:
Kristin Scott Thomas, Elsa Zylberstein, Serge Hazanavicius, Jean-Claude Arnaud
Reżyseria: Philippe Claudel
Produkcja:  Francja/Niemcy 2008, 115 min.
Gatunek: dramat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*