Wiadomości

Bezpłatne szkolenia z bezpiecznej jazdy rowerem w ruchu miejskim

Pilotażowe zajęcia „Rowerowej Wieczorówki odbędą się w piątek, 17 kwietnia w godz. 17:00-19:30. Scenariusz szkoleń przewiduje część teoretyczną (45 minut) i ćwiczenia praktyczne podczas 1,5-godzinnej jazdy po ulicach miasta. Zajęcia przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Pierwsza część zajęć odbędzie się w bibliotece multimedialnej Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38), a trasa przejazdu przebiegnie ulicami Śródmieścia i Zatorza.

– Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpiecznych i komfortowych warunków podczas obu części, prosimy o wcześniejsze zapowiedzenie swojej obecności- tłumaczy Mirosław Arczak, olsztyński Oficer Rowerowy i inicjator Akademii. – Zgłoszenia należy przesłać najpóźniej 15 kwietnia na adres e-mail: arczak.miroslaw@olsztyn.eu.

Zajęcia będą bezpłatne, a dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne wydawnictwo związane tematycznie ze szkoleniem.

– Wymagania wobec uczestników ograniczamy do niezbędnego minimum, ale bezwzględnie będziemy egzekwować przepisowe wyposażenie roweru w tylny odblask, sprawny hamulec oraz sygnał dźwiękowy, np. dzwonek- mówi Arczak. – Jako, że część praktyczna odbędzie się wieczorem, wszyscy powinni też pamiętać o sprawnym oświetleniu przednim i tylnym, którego z pewnością będziemy używać podczas jazdy.

Tematyka:
– uporządkowanie wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów (mity i fakty),
– zapoznanie z miejską siecią dróg rowerowych i z obszarami przyjaznymi rowerzystom,
– zapoznanie z ułatwieniami dla ruchu rowerowego wprowadzonymi w ramach tymczasowej organizacji ruchu w Śródmieściu,
– praktyczne zasady jazdy w ruchu miejskim,
– bezpieczne parkowanie roweru,
– pytania uczestników.

Rowerowa Wieczorówka jest modyfikacją zajęć realizowanych w dziewięciu olsztyńskich placówkach oświatowych w ramach programów „Rowerowa Szkoła” i „JAdę, NIE TANKUJĘ”. Działania Oficera Rowerowego na rzecz promowania bezpiecznych zachowań wśród rowerzystów wynikają z realizacji „Strategii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2014-2020”, uchwalonej przez Radę Miasta Olsztyna we wrześniu 2014 r.

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*