Wiadomości

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży

Uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych będą podróżować komunikacją zbiorową bez opłat. Radni zdecydowali o wprowadzeniu takiego rozwiązania podczas środowej (29 maja) sesji.

Pierwszy krok został podjęty przed pięcioma laty. Wówczas możliwość bezpłatnych przejazdów uzyskały dzieci i młodzież z podstawówek. Od 1 września identyczne uprawnienia zyskają kolejni uczniowie.

– Teraz zostało wykonane następne posunięcie – mówi prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. – Kolejne osoby mogą podróżować miejskim transportem bez dodatkowych opłat. Dzięki temu promujemy komunikację zbiorową, co powinno przełożyć się na ograniczenie transportu indywidualnego na ulicach naszego miasta.

Teraz z bezpłatnych przejazdów będą korzystać uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych, lecz nie dłużej niż do ukończenia 19. roku życia. Co ważne – ich rodzice lub opiekunowie prawni muszą mieszkać na terenie naszego miasta i rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.

– W poprzednim roku z takich przejazdów mogło korzystać ok. 8,9 tys. osób – informuje dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. – Szacujemy, że po modyfikacji przepisów, ta liczba wzrośnie o ok. 1/3.

Według wyliczeń ZDZiT wprowadzenie nowych uprawnień to roczny koszt ok. 1,4 mln złotych.

Źródło: UM Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*