Bezpłatna komunikacja publiczna w Kętrzynie. Zasilą ją elektryczne autobusy Yutong
Z początkiem 2023 r. Kętrzyn zapewni mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską. Samorząd wykonał już milowy krok w tym kierunku, inwestując w elektryczne autobusy Yutong. Cztery egzemplarze znanego m.in. z Polkowic modelu E10 dostarcza firma Busnex Poland, która w ramach kontraktu zapewni również infrastrukturę do ich ładowania.
– Końcówka 2022 r. jest obfita w dostawy elektrycznych autobusów Yutong, które docierają do kolejnych miast oraz gmin. Warmia i Mazury są szczególnie obecne na naszej mapie elektromobilności, dlatego z przyjemnością wspieramy Kętrzyn w uruchomieniu bezpłatnej komunikacji publicznej – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.
Kętrzyńską komunikację miejską zasilą cztery zeroemisyjne autobusy Yutong E10. Ten model jest znany już z Polkowic, gdzie kolejny rok mieszkańcom służy jego 9 egzemplarzy. Autobus ma 10 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i jest wyposażony w wydajny system klimatyzacji. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów.
– Dzięki realizacji tego projektu modernizujemy nie tylko tabor kętrzyńskich autobusów, ale także siatkę połączeń, dzięki czemu komunikacja miejska będzie bardziej dostępna. Mamy nadzieję, że to zachęci mieszkańców do pozostawienia aut i podróży bezpłatnym, zeroemisyjnym transportem zbiorowym, co na pewno będzie miało zbawienny wpływ na jakość powietrza w mieście – zaznaczył burmistrz Kętrzyna, Ryszard Niedziółka.
Start bezpłatnej komunikacji w Kętrzynie poprzedziła dyskusja z mieszkańcami na temat rozkładu jazdy, tras i lokalizacji przystanków. Zakup zeroemisyjnego taboru oraz infrastruktury do jego ładowania został natomiast zrealizowany dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
– Cieszę się, że na Warmii, Mazurach i Powiślu nasi samorządowcy w swoich miastach coraz częściej inwestują w elektryczne autobusy – przyznał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – A siatka połączeń związanych z elektromobilnością powiększa się w naszym regionie z miesiąca na miesiąc. To pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i niweluje ich niekorzystne dla świata konsekwencje. Wszak naszym obowiązkiem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, ochrona jakości oraz integralności środowiska naturalnego. Rozwój elektromobilności to również silny trend ze względu na walory ekonomiczne – dodał.
Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.
Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.