Wiadomości

Będzie trzeci przewoźnik do obsługi komunikacji miejskiej w Olsztynie

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Olsztynie w zakresie przewozów autobusowych. Nowy przewoźnik ma przejąć od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego część kursów.

Oferta konsorcjum Meteor sp. z o.o. z Jaworzna (lider) i Irex-3 sp. z o.o. ze Świętochłowic została wybrana, jako najkorzystniejsza w przetargu na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Olsztynie w zakresie przewozów autobusowych w latach 2015-2025.

Obecnie w Olsztynie na miejskich liniach działają dwaj przewoźnicy – poza MPK, konsorcjum KDD/Blue Line. W poprzednim roku autobusy przejechały łącznie niemal 7,8 mln kilometrów. Prywatny operator zrealizował ok. 10 proc. połączeń.

Kolejny prywatny przewoźnik oznacza, że do dyspozycji olsztynian będzie jeszcze więcej nowych i komfortowych autobusów. Zwycięzca przetargu kupi łącznie 23 pojazdy – 20 wyjedzie na trasy stolicy regionu, a trzy pozostałe będą w rezerwie. To standardowe, 12-metrowe maszyny, które zabiorą minimum 90 pasażerów, z miejscem na co najmniej jeden wózek dziecięcy i inwalidzki. Co ważne – poza klimatyzacją, informacją pasażerską, monitoringiem i biletomatem – w autobusach będzie bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Oddanie prywatnemu przewoźnikowi kolejnych linii to szansa na rozwój sieci komunikacji miejskiej w Olsztynie. W poprzednim roku za kilometr przejechany przez jeden autobus MPK gmina płaciła MPK 9,33 zł. W przypadku konsorcjum KDD/Blue Line ta stawka była o 3,11 zł niższa. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na zwiększanie liczby kursów na istniejących liniach. Pozwoliły też np. uruchomić linię nr 35, wożącą pasażerów między os. Podgrodzie a pl. Pułaskiego.

Umowa z nowym przewoźnikiem zostanie zawarta na 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*