Ciekawostki

Barczewo i Dobre Miasto przyjęte do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia – Cittaslow

Decyzją Komitetu Koordynującego Cittaslow z dniem 9 listopada 2013 roku do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow przyjęte zostały kolejne dwa miasteczka z Warmii i Mazur: Barczewo i Dobre Miasto.

Przy wsparciu Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, miasta te w bieżącym roku przeszły procedurę certyfikacyjną. Wykazały, iż spełniają kryteria niezbędne do uzyskania statutu miasteczka Cittaslow. Kryteria te są bardzo szczegółowe i dotyczą m. in. polityki środowiskowej, ochrony środowiska, gościnności, promocji turystycznej, infrastruktury miejskiej.

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mają zatem pewność, że w miasteczkach, uprawnionych do posługiwania się logo Cittaslow zagwarantowana jest lepsza jakość życia i wypoczynku. Warte podkreślenia jest, że Dobre Miasto i Barczewo już w trakcie mijającego roku angażowały się aktywnie w promocję idei Cittaslow wśród swoich mieszkańców i gości uczestnicząc w różnych działaniach jak np. ogólnoświatowej „Niedzieli Cittaslow” w ostatnią niedzielę września.
Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow liczy obecnie już 12 członków. Są to: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Murowana Goślina, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel, Ryn.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow – Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia jest organizacją non profit, której celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie, stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta.

Ruch Cittaslow narodził się w 1999 r. z pomysłu Paolo Saturnini, burmistrza Greve di Chianti we Włoszech i burmistrzów innych niewielkich miasteczek i przyjęty został przez Prezydenta Slow Food w celu rozszerzenia filozofii Slow Food na społeczności lokalne, przybliżenia ich do koncepcji dobrego życia oraz przeniesienia tej koncepcji w praktyce do życia codziennego.

W Miastach Sieci Cittaslow:

– realizowana jest polityka środowiskowa dążąca do utrzymania i rozwoju charakterystycznych cech obszaru i zabudowy miejskiej,
– realizowana jest polityka mająca na względzie ustanowienie funkcjonalnej infrastruktury i podejmowane są działania nad poprawą jakości życia ich społeczności,
– promuje się technologie skierowane na poprawę wartości środowiska naturalnego i zabudowy miejskiej,
– stymuluje się produkcję i wykorzystanie produktów żywnościowych otrzymanych drogą naturalnych technik nieszkodliwych dla środowiska, z wyłączeniem produktów modyfikowanych genetycznie.
– chroni się lokalne produkcje mające korzenie w kulturze i tradycjach, które przyczyniają się do utrzymania specyficznego charakteru terytorium, zachowując miejsce i style, promując okazje i miejsca uprzywilejowane z uwagi na bezpośredni kontakt między konsumentami a producentami towarów wysokiej jakości,
– promuje się gościnność jako moment pierwszego kontaktu ze społecznością i jej specyfiką, usuwając przeszkody natury fizycznej i kulturowej, które mogą przeszkodzić w pełnym i powszechnym wykorzystaniu zasobów miasta,
– wśród mieszkańców wspierana jest świadomość życia w jednym z miast Slow City, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska młodzieży i szkoły, poprzez systematyczne informowanie o korzyściach członkostwa w sieci miast.

 

Źródło: cittaslowpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*