Wiadomości

Bajkowe rzeźby z kamienia nad Jeziorem Dywickim

Gmina Dywity rozpoczęła zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Dywickim od niespodzianki dla najmłodszych. Przy ścieżce wokół jeziora stanęło siedem sporych, kamiennych rzeźb zwierząt i stworzeń wodnych, które nawiązują do bajek Jana Brzechwy. Nad jeziorem są: ryba, żółw, bóbr, ślimak, rak, żaba i kaczka.

Żeby jeszcze uatrakcyjnić jezioro szczególnie dla najmłodszych już teraz przy ścieżce ustawiliśmy siedem sporych, kamiennych rzeźb nawiązujących do bajek Jana Brzechwy i przedstawiających stworzenia związane z wodą – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – Warto żeby rodzice na spacerach z dziećmi wrócili do wspaniałej twórczości i mądrych bajek Brzechwy.
Godny podkreślenia jest fakt, że każda rzeźba powstała z dokładnie jednego kamienia. Autorem prac nad jeziorem jest Andrzej Wołkowicki, a przyjechały one z warsztatu kamieniarskiego Leszka Centkowskiego z Dywit. I już przez pierwszy weekend zdążyły spodobać się mieszkańcom.

– Wow! Piękne! Ciekawe czy szybko je ukradną lub zniszczą? Póki co cieszymy się, że jeszcze są. Super pomysł i że komuś się chce. Brawo! – to komentarz jednego z mieszkańców w mediach społecznościowych gminy.
Były też kolejne opinie.

– Pięknie, oby rozwinęły się jak krasnale we Wrocławiu – to kolejny głos z dyskusji.

Dodatkowo gmina kończy też gruntowe połączeniem ścieżki wokół jeziora z nowym, asfaltowym traktem pieszo-rowerowym, który powstał przy DK 51. To jednak dopiero początek większego projektu zagospodarowania terenów nad Jeziorem Dywickim. Gmina pozyskała ponad milion złotych unijnego dofinansowania na ten cel. Do przyszłego roku powstaną tam dwie plaże, platforma widokowa i siedziska, do tego budynek sanitarno-gospodarczy z przebieralniami i sanitariatami oraz drewniana kładka edukacyjna przez jezioro.

 

Źródło: UG Dywity

4 Comments

  1. Brawoooo! Piekne rzezby pomysł trafiony w 10tke, a takie rzeźby to zostaną na długie lata, dla potomnych. Mojemu synkowi bardzo się podobały, lekcja przyrody przy okazji spaceru! GMINA DYWITY BRAWO pięknie się rozwija

  2. Coś pięknego te rzeźby, jak dla mnie żółw najpiękniejszy bardzo bym takiego chciała w swoim ogrodzie. Ale też polecam obejrzeć sobie inne twórczość z tego samego zakładu, Pan Centkowski już parę razy wystawiał się na targach rolniczych w Olsztynie na jagiellońskiej i trzeba mu oddać że miał najciekawsze stanowisko, na prawdę było na co popatrzeć!!!!

  3. Rzeźby są cudowne, a właściciel zakładu Pan Leszek to anioł nie człowiek, lata temu wykonał najpiękniejszy nagrobek z kamienia polnego mojej zmarłej mamie a później wielokrotnie jeszcze do niego wracałam, po parapety, kostkę przed domem a za każdym razem wykazywał się wielkim szacunkiem i ciepłem do drugiego człowieka, z całego serca polecam! A mi najbardziej marzy mi się taka rybka w ogrodzie, jak żywa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*