
Angielski – ale jak?
O tym, że język angielski jest potrzebny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niemal każda oferta pracy wymienia minimum komunikatywną znajomość tego języka jako wymóg, każda podróż zagraniczna pokazuje potrzebę porozumiewania się po angielsku, a w niektórych środowiskach przyznanie się do nieznajomości angielskiego to niemal faux pas. Okazji do nauki – zarówno od zera, jak i rozwijania nabytych w szkole umiejętności – nie brakuje: na każdym rogu widać reklamy szkół i centrów językowych, ogłoszenia o prywatnych lekcjach i konwersacjach. W internecie co chwilę natykamy się na oferty serwisów internetowych i aplikacji do nauki angielskiego. Jak się w tym wszystkim połapać i wybrać najlepszą metodę dla siebie?
Indywidualnie czy w grupie?
Pierwszym pytaniem, jakie warto sobie zadać, jest to, czy preferujemy naukę w grupie, czy też indywidualnie. Każda z opcji ma swoje zalety i ograniczenia. Zajęcia w grupie, na przykład w szkole językowej, dają nam możliwość nauki razem z innymi osobami na tym samym poziomie zaawansowania, a przez regularne interakcje z nimi pomagają rozwijać zdolność mówienia po angielsku w środowisku zbliżonym do naturalnego. Zajęcia takie są zwykle znacząco tańsze niż indywidualne, a ustalone terminy zmuszają do regularnej pracy i przygotowywania się z lekcji na lekcję. Stałe terminy mogą być jednak wadą dla osób, które mają nieregularne godziny pracy, a konieczność interakcji w grupie bywa czasem problematyczna dla osób nieśmiałych i wycofanych – nie motywuje ich do komunikowania, a wręcz przeciwnie, stresuje i utrudnia naukę. Są też osoby, które po prostu wolą uczyć się w pojedynkę, samodzielnie lub z pomocą lektora – mogą w ten sposób oczekiwać dynamicznego tempa nauki dostosowanego indywidualnie do ich potrzeb.
Metody tradycyjne czy konwersacyjne?
Tradycyjne metody nauki języka to te obejmujące wszechstronny rozwój wszystkich zdolności językowych: czytania i pisania, słuchania, mówienia i gramatyki. Uczniowie pracują zwykle z podręcznikami zaprojektowanymi tak, by równomiernie i stopniowo rozwijać wszystkie te obszary. Nauka taka nie umożliwia często szybkiej komunikacji od początku nauki, ale też nie taki jest jej cel – celem jest solidne poznanie języka od podstaw we wszystkich jego aspektach. W rezultacie, po pewnym czasie jest się w stanie zarówno oglądać filmy czy czytać książki po angielsku, jak i pisać formalne pisma w pracy czy rozwiązywać testy gramatyczne. Metody tradycyjne są zdecydowanie dobrym wyborem dla wszystkich, którzy mają zamiar podejść do egzaminów językowych, jak i dla tych, którym świetna znajomość angielskiego nie tylko w mowie potrzebna jest do pracy.
Metody konwersacyjne mają rzeszę zagorzałych zwolenników, i nie sposób nie przyznać, że doskonale nadają się dla osób, którym zależy na szybkim opanowaniu języka w stopniu komunikatywnym. Metody te, których jest na rynku kilka, uczą języka przez mówienie – i właściwie prawie tylko mówienie. Przez częste powtórki i regularne rozszerzanie bazy używanych słów, zwrotów i zdań, uczeń przyswaja język szybko, ale przede wszystkim komunikatywnie. Brak teorii, ćwiczeń gramatycznych czy wypracowań powoduje, że te umiejętności językowe trzeba, w razie potrzeby, rozwinąć później dodatkowo. Metody konwersacyjne sprawdzą się, jeżeli zależy nam na szybkiej, praktycznej nauce komunikacji, na przykład przed wyjazdem czy podjęciem pracy za granicą.
A może bardziej nowocześnie?
Jeśli lubimy nowinki i spędzamy dużo czasu przed komputerem lub z urządzeniami mobilnymi w ręku, może warto rozejrzeć się po rynku programów, stron i aplikacji do nauki języka. Jest ich całkiem sporo. Niektóre są płatne, inne nie; niektóre można stosować jako samodzielny kurs, inne nadają się raczej do uzupełnienia regularnej nauki czy poszerzenia wiedzy. Kiedy jesteśmy zabiegani, możliwość szybkiego zerknięcia na materiały do nauki angielskiego w dowolnej chwili, bez konieczności ustalania terminu i dojechania na zajęcia, może być tym, co umożliwi nam rozwijanie znajomości języka.
Jak widać, możliwości nauki angielskiego nie brakuje – jeżeli potrzebujemy podszkolić język, nie ma na co czekać. I warto pamiętać: nie ma lepszych lub gorszych sposobów nauki – kluczem jest wybranie tego, który spełni nasze potrzeby.
Skuteczną naukę języka angielskiego wspiera szkoła językowa Speak Up Olsztyn.