Zapowiedzi wydarzeń

V Warmiński Jarmark Świąteczny – zobacz jakie atrakcje w tym roku

Już po raz piąty olsztyńską starówkę wypełnią świątecznie przystrojone stragany i wystawcy ze specjalnie dobranym asortymentem: rękodziełem, przysmakami, ozdobami choinkowymi. Kolejny raz szykuje się prawdziwy Ogród Świątecznych Przyjemności.

W tym roku jarmark rozpocznie się 12 grudnia i potrwa do 15 grudnia.

Na Targu Rybnym tradycyjnie staną wykute w lodzie rzeźby. W tym roku będą to architektoniczne symbole Olsztyna – m. in. zamek, Wysoka Brama, Stary Ratusz, planetarium i ławeczka Kopernika. Specjalną atrakcją dla najmłodszych będzie zjeżdżalnia lodowa z wkomponowaną płaskorzeźbą ratusza.

Z koncertami wystąpią m. in. The Postman, Go Stereo i De Farsh. Nie zabraknie również olsztyńskich artystów oraz kolęd i pieśni świątecznych w oryginalnych aranżacjach. Usłyszymy m.in. Martę Andrzejczyk, Kaczki Z Nowej Paczki, Stare Drobne Małże, Tuhaj Beja oraz chór „Tęcza”. Na dzieci i rodziców będzie czekał  Święty Mikołaj prosto z partnerskiego miasta Olsztyna – Rovaniemi  w Finlandii.

Stoiska handlowe będą czynne:
12 grudnia – w godz. 15:00-21:00
13 grudnia – w godz. 15:00-22:00
14 grudnia – w godz. 13:00-22:00
15 grudnia – w godz. 13:00-20:00

W przypadku dużego zainteresowania zwiedzających, stoiska mogą zostać otwarte we wcześniejszych godzinach.

12 grudnia (czwartek)
16:00 – Towarzystwo Miłośników Olsztyna oraz występ zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”
17:00 – uroczyste otwarcie Jarmarku
17:30 – otwarcie „Ogrodu Rzeźb Lodowych”
17:30 – jasełka ekologiczne w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola nr 37 w Olsztynie
18:00 – kolędowanie Marty Andrzejczyk z zespołem
19:15 – koncert zespołu „Stare Drobne Małże”

13 grudnia (piątek)
14:30-15:30* – seminarium „Rola Mikołaja Kopernika w tradycji dwóch obrządków świąt Bożego Narodzenia” (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, seminarium z tłumaczeniem na język rosyjski)
16:00 – występ zespołu folklorystycznego „Dybzaki”
17:00 – występ zespołu folklorystycznego z Obwodu Kaliningradzkiego
18:00 – spotkanie ze św. Mikołajem (oprawa: „Teatr Czkawka”) oraz jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z ZHP
19:00 – występ zespołu dziecięcego z Obwodu Kaliningradzkiego
20:00 – występ teatru ulicznego „Just Edi Show”
21:00 – kolędowanie z Radiem Olsztyn

14 grudnia (sobota)
13:00 – kolędowanie z ZHP
14:00 – kolędowanie z chórem „Tęcza”
15:00-21:00 – atrakcje „Biegnącego Wilka”
15:30 – spotkanie ze św. Mikołajem (oprawa: „Teatr Czkawka”)
16:30 – występ teatru ognia „ASURA”
16:30-18.30* – wystawa stołów wigilijnych według tradycji polskiej i mniejszości narodowych połączona z prelekcją na temat warmińsko-mazurskich tradycji bożonarodzeniowych (restauracja „Staromiejska”)
17:30 – koncert zespołu „Tuhaj Bej”
18:45 – koncert zespołu „Go Stereo”
19:50 – występ Teatru Form Niezależnych „Korzunowicz” z Olsztyna
20:30 – koncert zespołu „The Postman”

15 grudnia (niedziela)
15:00-20:00 – atrakcje „Biegnącego Wilka”
14:00 – kolędowanie z ZHP
15:00 – „Remmic ART. University” – program dla dzieci
16:30 – występ Teatru Form Niezależnych „Korzunowicz” z Olsztyna
17:00 – pokaz iluzji w wykonaniu Łukasza Ogonowskiego
17:30 – występ „Teatru Nikoli”
18:30 – koncert zespołu „De Farsh”

Codziennie w godz. 17.30-20.30 na murach Wysokiej Bramy będą się odbywać pokazy projektów animacji mappingowych zgłoszonych do konkursu „Olsztyn Mapping Contest”.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

[divider]

Spis atrakcji:

Iluminacje starówki
Specjalne świąteczne iluminacje obejmą około 50 budynków na Starym Mieście. Efektowna feeria barw wyczaruje moc świątecznego klimatu! W porównaniu do ubiegłego roku o nowe elementy wzbogacona zostanie choinka multimedialna.

„Ogród Rzeźb Lodowych”
Na Targu Rybnym tradycyjnie staną rzeźby wykute w lodzie. W tym roku będą to architektoniczne symbole Olsztyna – m. in. zamek, Wysoka Brama, Stary Ratusz, planetarium i ławeczka Kopernika. Specjalnymi atrakcjami będą pokaz rzeźbienia na żywo, a dla najmłodszych – zjeżdżalnia lodowa z wkomponowaną płaskorzeźbą ratusza.

Św. Mikołaj z Rovaniemi
V Warmiński Jarmark Świąteczny odwiedzi Święty Mikołaj z Laponii. Olsztyn jako partner fińskiego Rovaniemi będzie jedynym polskim miastem, do którego przyjedzie „prawdziwy” Mikołaj. To niepowtarzalna szansa na osobiste spotkanie i uchwycenie tej niepowtarzalnej chwili na pamiątkowym zdjęciu. Oprawą odwiedzin naszego dostojnego gościa z Laponii zajmie się „Teatr Czkawka”.

Karuzela wenecka i kolejka św. Mikołaja
To stałe atrakcje, ulubione przez najmłodszych gości jarmarku. Jedyna okazja w roku, żeby przejechać się wygrywającą melodie, ponad stuletnią zabytkową karuzelą!

„Biegnący Wilk”
Znany z poprzednich edycji jarmarku przewodnik psich zaprzęgów Dariusz Morsztyn po raz kolejny wraz ze swoimi psami i pomocnikami będzie przybliżać gościom jarmarku kulturę eskimoską oraz opowiadać o swoich niezwykłych podopiecznych, przygodach i wyprawach.

„The Postman”
Zespół powstał w 1997 roku w Polkowicach. Założycielem i liderem jest Gracjan Machnicki, wielki fan Beatlesów. Zespół zagrał ponad 1000 koncertów w Polsce, Anglii i w Niemczech. Ci „polscy Bitelsi” występowali m. in. w takich programach, jak „Mam talent”, „Droga do gwiazd” czy „Pytanie na śniadanie”.

„Kaczki z Nowej Paczki”
Działający od ponad 30 lat zespół zaprezentuje się na okolicznościowym koncercie kolęd oraz piosenek dla najmłodszych w oryginalnych aranżacjach. Olbrzymi dorobek satyryczny gwarantuje świetną zabawę okraszoną humorem i pozytywną energią.

Marta Andrzejczyk z zespołem
Olsztyńska piosenkarka i aktorka. Znana z ciepłej osobowości scenicznej i wyjątkowej wrażliwości. Jak mało kto potrafi budować atmosferę intymności i władać emocjami słuchaczy. Wyjątkowa, jasna barwa głosu sprawia, że każdy recital w jej wykonaniu pozostawia niezatarte wrażenie.


„Stare Drobne Małże”

Olsztyński zespół grający utwory znanych i lubianych artystów. Podczas ich występu usłyszymy przeboje Starego Dobrego Małżeństwa, Maryli Rodowicz, Czesława Niemena i wielu innych artystów.

„Dybzaki”
Zespół taneczno-śpiewaczy liczący 30 osób (w tym 5-osobowa kapela). Wykonuje głównie muzykę ludową Warmii i Mazur, ale w swoim repertuarze ma także utwory z innych regionów Polski.

„Tuhaj Bej”
Zespół powstał na początku 2005 roku, zainspirowany klimatem i urokiem muzyki Wschodu. Niepowtarzalną atmosferę na koncertach zapewnia połączenie tradycyjnych motywów zaczerpniętych z muzyki Wschodu z nowymi, rytmicznymi brzmieniami. Każdy koncert jest pełną dynamiki podróżą do nieposkromionej zabawy, gdzie kozacka dzikość i nowatorskie brzmienia stają się jednością.

„Go:Stereo”
Zespół działający przy Pasłęckim Ośrodku Kultury. W swoim repertuarze ma własne aranżacje utworów znanych wykonawców takich, jak m. in.: Sistars, Amy Winehouse, Skunk Anansie czy Maroon 5. To muzyka z pogranicza funku, soulu, rnb, popu i rocka.

„De Farsh”
Olsztyński zespół wykonujący „ambitne” covery.

„Just EDI Show”
Adrian Pruski, znany pod pseudonimem Just EDI, to jedyny w swoim rodzaju ekstremalny komik. Żongluje piłą spalinową, jeździ na wyższym od siebie monocyklu i zachwyca publiczność oryginalnymi gagami i świetnym humorem. Swoje umiejętności prezentował m. in. w telewizyjnym programie „Mam talent”.

Teatr ognia „ASURA”
Ich celem jest pokazać coś więcej niż tylko sztuczki z ogniem. Liczą się również taniec i gra aktorska. W swoich przedstawieniach wykorzystują elementy pantomimy, efekty pirotechniczne, szczudła, stroje i maski. Prowadzą także warsztaty kuglarskie.

Teatr Form Niezależnych „Korzunowicz”
Znany wcześniej jako Niezależny Teatr Animacji – Korzunowicz, został założony  w  1993  roku  przez  Grażynę  i  Mirosława  Korzunowiczów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku).

„Remmic ART. University”
Szkoła tańca działająca w Olsztynie. Powstała z myślą o tych wszystkich, dla których taniec to przyjemność, zabawa i miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Instruktorzy zaprezentują taneczne show dla dzieci i dorosłych wraz z zabawami i konkursami.

Łukasz Ogonowski – pokaz iluzji
Młody iluzjonista zaprosi widzów w podróż w krainę czarów, magii, iluzji, tam gdzie nierealne i niemożliwe staje się rzeczywiste i bliskie. Razem ze swoją asystentką już od sześciu lat zadziwiają publiczność w całej Polsce.

„Teatr Nikoli”
Reprezentuje indywidualną formę teatru ruchu, która łączy w sobie elementy pantomimy, komedii dell`arte, tańca współczesnego, cyrku i akrobatyki. Najważniejsze jest w niej jednak obudzenie ciała i jego świadomości poprzez ruch i improwizacje. Gest, mimika oraz niezwykły ruch sprawiają, że aktorzy kreują ciekawe, oryginalne i nietypowe postacie sceniczne. Uczestniczy w festiwalach krajowych i zagranicznych. Prowadzi też warsztaty teatralne.

KONFERENCJE / SEMINARIA
Wystawa stołów
Wystawa stołów wigilijnych według tradycji polskiej i mniejszości narodowych połączona z prelekcją na temat warmińsko-mazurskich tradycji bożonarodzeniowych.

Seminarium o roli Kopernika
Seminarium „Rola Mikołaja Kopernika w tradycji dwóch obrządków świąt Bożego Narodzenia” odbędzie się w gościnnych wnętrzach Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego i będzie tłumaczone na  język rosyjski.

Źródło: jarmark.olsztyn.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*