Na sygnale

83-latka przekazała 50 tys. złotych w ręce oszusta, który podawał się za kuriera

Tym razem to wnuczek, potrącił ciężarną kobietę, która zmarła i jedyne co może mu pomóc to wpłata wysokiej kaucji. Taki telefon odebrała 83-letnia olsztynianka. Kobieta przygotowała pieniądze i przekazała mężczyźnie, który podawał się za kuriera.

W poniedziałek (08.05.2023 r.) 83-letnia olsztynianka odebrała telefon. Miał dzwonić wnuk, który z płaczem poinformował, że potrącił ciężarną kobietę, która zmarła i jedyne co może mu pomóc to wpłata wysokiej kaucji. Po chwili miała odezwać się również rzekoma córka kobiety z prośbą o pomoc. 83-latka poinformowała, że nie ma tak dużej sumy (200 tys. złotych), więc polecono jej zebranie wszystkich oszczędności i przekazanie kurierowi. Po chwili do drzwi mieszkania zapukał nieznany mężczyzna. Kobieta przekazała w ręce oszusta 50 tys. złotych. Jeszcze tego samego dnia w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie przyjęte zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Pamiętajmy!

Oszuści bazują na łatwowierności, grają na uczuciach i potrafią manipulować. Schemat działania jest podobny. Przestępca telefonuje do ofiary, nie przedstawia się, ukierunkowuje, żeby osoba do której dzwoni sama podała imię członka rodziny. W trakcie rozmowy oszust wmawia, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej. Przekonuje o konieczności natychmiastowej pomocy. Następnie stara się ustalić ile oszczędności ma osoba, do której dzwoni, prosi o przygotowanie gotówki i przysyła ,,zaufaną osobę’’.

Aby nie paść ofiarą oszustwa!

1.   Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom. Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi.

2.   Potwierdź prawdziwość danych osoby, która dzwoni (czy prośba o pomoc jest realna, czy faktycznie kontaktuje się z nami członek naszej rodziny).

3.   O wszelkich podejrzeniach oszustwa koniecznie powiadom Policję.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*