Wiadomości

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

Dzisiaj Dzień Kobiet, czyli coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w USA i Europie. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób chciano upamiętnić odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego, które protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

W Polsce Dzień Kobiet obchodzono oficjalnie już w czasach II Rzeczpospolitej, począwszy od 1924 roku. Po II wojnie światowej 8 marca stał się świętem państwowym, jednak specyficzne znaczenie uzyskał w okresie PRL. W tym czasie panowie najczęściej wręczali paniom czerwone goździki i rajstopy. Dzień Kobiet utracił status święta państwowego w 1993 roku.

Obecnie dzień kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach, takich jak: Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Burkina Faso, Kamerun, Chiny, Kuba, Włochy, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam i Zambia.

Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia, szczęścia i pogody ducha, optymizmu oraz spełnienia wszelkich marzeń!

 

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*