Na sygnale

69-latka zgubiła się w lesie. Z pomocą przyszli dzielnicowi

Chwile niepewności i strachu przeżyła 69-latka, która podczas wyprawy na grzyby zgubiła się w lesie. Z pomocą ruszyli dzielnicowi, którzy dzięki doskonałej orientacji w terenie i znajomości podległego rejonu odnaleźli kobietę.

Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. Należy jednak pamiętać, że pochłonięci poszukiwaniami możemy stracić orientację w terenie i mieć problem z odnalezieniem drogi powrotnej. Przekonała się o tym 69-latka, która zgubiła się podczas grzybobrania. Po ponad godzinnym błądzeniu w lesie postanowiła zadzwonić na numer alarmowy 112. Dyspozytor przyjął od kobiety zgłoszenie, a następnie przekazał je policjantom, którzy natychmiast rozpoczęli poszukiwania.

Z uwagi na fakt, że kobieta nie wiedziała gdzie może się znajdować, dyspozytor numeru alarmowego 112 oraz policjanci starali się uzyskać od niej jak najwięcej informacji, np. czy słyszy szum pobliskiej drogi, co widzi dookoła siebie, na jakim terenie się znajduje, czy widzi jakieś charakterystyczne drzewa, budynki czy cokolwiek co mogłoby doprowadzić do niej policjantów. W działaniach brali udział również dzielnicowi z Posterunku Policji w Miłomłynie.

Funkcjonariusze wykazali się doskonałą orientację w terenie i znajomością podległego im rejonu służbowego i na podstawie informacji przekazanych przez 69-latkę ustalili miejsce, w którym może się znajdować. Kobieta cała i zdrowa została przetransportowana na leśny parking, gdzie czekali na nią zaniepokojeni znajomi.

Niech powyższa historia będzie przestrogą dla wszystkich, którzy wybierają się na grzybobranie.

Policjanci przypominają!

Aby z wyprawy do lasu przywieźć, poza pełnym koszem grzybów, tylko pozytywne wspomnienia, warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach bezpieczeństwa:

 • w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;
 • będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
 • zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;
 • warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;
 • miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;
 • samochód zaparkuj na parkingu leśnym; zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta;
 • nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;
 • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
 • gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;
 • nie śmieć; zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś;
 • gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom policję
 • przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.
Źródło: KWP Olsztyn (ab/tm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*