WiadomościZapowiedzi wydarzeń

546. urodziny Mikołaja Kopernika

We wtorek (19 lutego) przypada 546. rocznica urodzin wybitnego astronoma. Nie może zatem zabraknąć imprezy i urodzinowego tortu. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się w olsztyńskim Planetarium.

Mikołaj Kopernik był jednym z najsłynniejszych mieszkańców Olsztyna. Na olsztyńskim zamku, pełnił obowiązki administratora dóbr wspólnych warmińskiej kapituły katedralnej. To w Olsztynie spisał tekst pierwszej księgi swojego najsłynniejszego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. To właśnie w naszym mieście jest jedyny zachowany do dziś przyrząd badawczy wykonany ręką Kopernika.

Stolica Warmii i Mazur może poszczycić się także dwoma pomnikami słynnego badacza. Przy amfiteatrze znajduje się ławeczka Kopernika, a w pobliżu Łyny przy Casablance jego popiersie. Poza tym oryginalnym pomnikiem jest też Olsztyńskie Planetarium – obiekt wybudowano w hołdzie Kopernikowi i uroczyście otwarto 19 lutego 1973 r., w 500. rocznicę jego urodzin.

19 lutego (wtorek) o 17:00 w planetarium przy al. Piłsudskiego 38 będziemy świętować 546. Kopernika. W programie m.in. premiera filmu „Niespokojny Wszechświat” oraz – jak na urodziny przystało – tort. Będzie też uroczyste uruchomienie „Wagi Planetarnej”.

Nieodpłatne zaproszenia na imprezę urodzinową dostępne w Miejskiej Informacji Turystycznej oraz w kasie Planetarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*