48-metrowy świerk „Hubert” powalony przez wiatr. Był najwyższym świerkiem na Warmii i Mazurach

- Kategoria: Ciekawostki
0

Marcowe wichury przyczyniły się do upadku najwyższego świerka na Warmii i Mazurach. Chociaż, ochrzczony przez lokalną grupę rowerową imieniem „Hubert”, pomnik był już martwy od kilku lat, to górował dzielnie nad okolicznymi drzewostanami.

Wichura spowodowała, że olbrzymie drzewo złamało się u samej podstawy i runęło na ziemię.Świerk miał jednak szczególne znaczenie dla szczycieńskich leśników – wygrał konkurs na najwyższe drzewo pomnikowe wśród świerków w naszym regionie.

Pomnikowy „Hubert” był całkowicie suchy od 2005 roku. Najpierw uderzył go piorun, potem zaatakowały korniki. Mimo podejmowanych w 2004 roku zabiegów ratowniczych drzewa nie udało się uratować i w ciągu kolejnego roku „gigant” obumarł.

Leśnicy dokonali dokładnych pomiarów leżącego pomnika. Był on wyjątkowo okazały, mierzył 48 m wysokości, a jego obwód na wysokości 1,3m od odziomka wynosił 354 cm. Masę drzewa oszacowano na około 14 metrów sześciennych drewna.

Usytuowany w oddziale 29 na terenie leśnictwa Gizewo okaz, pozostanie tu do naturalnego rozkładu.

Pamięć o „Hubercie” będą przywoływać jego potomkowie, nowe pokolenia świerków, które wyrosły z rozsianych w okolicznych drzewostanach nasion

Anna Boruszewska, Nadleśnictwo Szczytno
Źródło, fot. RDLP Olsztyn

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się