Na sygnale

44-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego oszukany na ,,spadek”

Zwykle zaczyna się podobnie. Autor przesłanej wiadomości informuje, że możemy otrzymać fortunę. Wystarczy jedynie dopełnić kilku formalności i dokonać opłat manipulacyjnych. Przelane kwoty w porównaniu z gotówką, którą mamy otrzymać stanowią kroplę w morzu. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że nie czeka na nas żaden spadek. Ofiarą oszustwa padł pewien 44-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Stracił prawie 60 tysięcy złotych.

Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie we wtorek (05.09.2023 r.) wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Już w 2022 roku z 44-letnim mieszkańcem powiatu olsztyńskiego za pomocą jednego z portali społecznościowych skontaktowała się pewna osoba, która podała się za kobietę mieszkającą za granicą. Po dość długiej internetowej znajomości w kwietniu 2023 roku osoba ta zaproponowała, aby mężczyzna stał się beneficjentem konta spadkowego jej zmarłego ojca, ponieważ ona jest osobą niepracującą i nie może przejąć spadku. Mężczyzna miał jedynie założyć konto walutowe w banku, a następnie kontaktował się z nim w tej sprawie rzekomy zagraniczny bankier.

Odziedziczoną fortunę (1,6 miliona euro) 44-latek mógł podjąć z banku po dopełnieniu kilku formalności i opłaceniu paru należności (m.in. za otrzymanie potwierdzenia, że figuruje jako beneficjent konta, za opłacenie kosztów transakcyjnych, czy otwarcie konta spadkowego).

Mężczyzna na polecenie oszusta podającego się za bankiera, finansował kolejne wydatki. W celu uwiarygodnienia otrzymywał pocztą elektroniczną spreparowane certyfikaty, kopie potwierdzeń przelewów itp. Przestępczy proceder trwał do lipca 2023 roku.

Sprawa wyszła na jaw, kiedy 44-latek otrzymał wiadomość, że mimo formalności nie udało się odebrać rzekomemu członkowi rodziny osoby, z którą utrzymywał kontakt, spadku z banku, ponieważ mieszkaniec powiatu olsztyńskiego dalej figurował jako beneficjent. Również w tym przypadku, rozpoczęła się gra na zwłokę, która miała na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy. Łącznie mężczyzna stracił prawie 60 tysięcy złotych.

Apelujemy o ostrożność podczas internetowych kontaktów, aby uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, zwłaszcza gdy proszą nas o pieniądze. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Źródło: KMP Olsztyn (p.ż/k.h)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*