Wiadomości

350 mln zł dofinansowania na modernizację i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że Komisja Europejska zatwierdziła ponad 350 mln zł unijnego dofinansowania dla projektu dotyczącego modernizacji i rozwoju zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie.

Oznacza to, że wszystkie 16 dużych projektów Programu Rozwój Polski Wschodniej, otrzymało pozytywną decyzję Komisji Europejskiej o unijnym wsparciu – podkreśliła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Celem przedsięwzięcia realizowanego przez Gminę Olsztyn, jest poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Inwestycja obejmuje m.in. budowę infrastruktury związanej z uruchomieniem 11-kilometrowej linii tramwajowej, stworzenie ciągów pieszych i pieszo-rowerowych umożliwiających bezpośrednie dotarcie do niej, przebudowę skrzyżowań, a także zakup 15 nowoczesnych tramwajów.

Ponadto wdrożony zostanie Inteligentny System Transportowy (ITS), który ułatwi podróż komunikacją miejską. W celu usprawnienia jej funkcjonowania wybudowano także 7 km buspasów.

Realizacja całego przedsięwzięcia wpłynie na wzrost jakości transportu zbiorowego w Olsztynie. Przywrócenie ruchu tramwajowego w mieście umożliwi przejęcie części podróżujących autobusami miejskimi, a także zachęci osoby poruszające się samochodami do skorzystania z transportu publicznego. To także mniejsze korki i większe bezpieczeństwo ruchu drogowego.

„Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” jest jednym z 16 dużych projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*